identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Termeti sposton Japonine me ne lindje

Shko poshtë

Termeti sposton Japonine me ne lindje

Mesazh nga Jetmiri prej Thu Mar 17, 2011 8:08 pm

Tërmeti me magnitutë nëntë të shkallës rihter ka spostuar me katër metra drejt lindjes Japoninë, sugjerojnë ekspertët. Sipas BBC-së, e cila citoi ekspertë të gjeologjisë, të dhënat e tyre dhe pamjet e satelitëve konfirmojnë se ishulli kryesor që përbën Japoninë nuk është më në vendin ku ishte përpara tërmetit. Sipas doktorit Roger Musson, antar i Institutit Britanik të Gjeologjisë, një ngjarje e tillë është e “zakonshme kur kemi të bëjmë me tërmete të tilla, me përmasa të jashtëzakonshme”.
Si rrjedhojë e tërmetit, boshti i Tokës ka ndryshuar me 16,5 centimetra, duke bërë që planeti të rrotullohet pak më shpejt, ndërsa dita është shkurtuar me 1,8 miliontën e sekondës. Tërmeti i ndodhur në Japoni është i pesti më i fuqishëm në historinë e njerëzimit, që prej fillimit të përdorimit të aparaturave matëse për lëvizjet e tokës.
avatar
Jetmiri
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 149
Piket : 848
Respekti : 17
Date e hyrjes : 24/01/2011
Mosha : 27
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi