identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (872)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (300)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


MONUMENTET ISLAME SIPAS PERSPEKTIVËS GLOBALE

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

MONUMENTET ISLAME SIPAS PERSPEKTIVËS GLOBALE

Mesazh nga Muslimanja prej Wed Apr 26, 2017 8:48 am

Konferencë rreth monumenteve historike islame në Kryeqytetin e Bahrejnit - të pranishëm historianë edhe nga Shqiperia


Personalitete të spikatura të arenës ndërkombëtare në fushën e historisë dhe monumenteve historike, nga vende të ndryshme të botës janë mbledhur këto ditë në Kryeqytetin e Bahrejnit, Manama, në konferencën globale të monumenteve historike. Në këtë konferencë tre ditore prezantohen kërkimet më të reja të bëra në fushën e monumenteve historike islame si dhe hidhet dritë mbi rëndësinë e trashëgimisë islame.

Njëkohësisht, nga kjo konference synohet krijimi i agjendave të përbashkëta për evitimin e efekteve të jashtme që ndikojnë negativisht në ruajtjen e tyre. Studimet kryesore në këtë fushë u prezantuan nga përfaqësues nga vendet e Këshillit të Bashkëpunimit të Vendeve të Gjirit Persik, Jemeni, Iraku, Palestina etj. Nga Shqipëria merr pjesë një nga specialistët e njohur në fushën e historisë, Prof. As. Dr. Ramiz Zekaj, nga Instituti Shqiptar i Mendimit dhe Qytetërimit Islam.Zyrtarë të lartë të kulturës dhe trashëgimisë nga vende të ndryshme, në prezantimet e tyre, vunë në dukje domosdoshmërinë e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore dhe monumenteve historike e kulturore. Ndër më të spikaturat ishte thirrja e kryetares së institutit të trashëgimisë kulturore në Bahrejn Shejha Mej, e cila apeloi për krijimin e fakulteteve të posaçme të monumenteve të kulturës.
avatar
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 598
Piket : 1922
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 39
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi