identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


HARTA ZYRTARE E VILAJETIT TË KOSOVËS GJATË VITEVE ’70 TË SHEK. XIX

Shko poshtë

HARTA ZYRTARE E VILAJETIT TË KOSOVËS GJATË VITEVE ’70 TË SHEK. XIX

Mesazh nga era prej Mon Apr 03, 2017 10:18 am


Vilajeti i Kosovës (Kosova Vilayeti) është kufizuar në veri me Serbinë; në Lindje me vilajetin e Bullgarisë dhe të Selanikut; në Jug me Vilajetin e Manastirit dhe të Selanikut; në Perëndim me Vilajetin e Shkodrës dhe të Malit të Zi; në veripërendim ndërkaq me Vilajetin e Bosnjës dhe Hercegovinës. Zotëronte një territor që kishte shtrirje prej 32. 900 km2, me 1.038.100 banorë.

Kryeqytet ishte Shkupi (Üsküb) me 25.000 banorë. Qytete të tjera të rëndësishme ku shtrihej sanxhaku janë të shenjuara në hartë me ngjyrë të kuqe: Prishtina (11.000 banorë), Prizreni (38.000 banorë), Peja (Ipek, 18.000 banorë), Tashlixha (3.000 banorë)!

Kjo hartë e shek. XIX është e ngjashme me hartën e vjetër të Mbretërisë së Dardanisë me seli gjithashtu në Shkup.

Burimi: Osmanli Atlasi: XX. Yüzyil Başlari!

Forumi Vizitor
Ne çdo rast t'jesh vetvetja
avatar
era

Numri i postimeve : 332
Piket : 870
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.forumo.org/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi