identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


80 vjet nga vdekja e Haxhi Vehbi Dibrës...

Shko poshtë

80 vjet nga vdekja e Haxhi Vehbi Dibrës...

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Mon Mar 27, 2017 9:56 am

Më 24 mars 1937 do të ndërronte jetë në Tiranë një nga figurat dominante të Shqipërisë moderne, Haxhi Vehbi Dibra, Zoti e pastë mëshiruar dhe ia bëftë varrin një lulishte xheneti. Ai ka qenë një figurë qendrore e Pavarësisë, e ruajtjes së kufijve të Shtetit të sapoformuar shqiptar, duke luftuar me armë e me të gjitha aftësitë e tij intelektuale. Më tej ndihmon në themelimin e Gjyqit të Naltë të Sheriatit, e më pas në ngritjen e Komunitetit Mysliman Shqiptar. Dallohet për aftësitë e tij oratorike, dijet e thella dhe në komentin e Kuranit Famëlartë. Në të gjithë jetën e vet politike dhe fetare u udhëhoq nga parimet e dashurisë së lartë për fenë islame dhe atdheun, të cilëve iu kushtoi jetën e tij. Tërhiqet në jetë private në vitin 1929, pas Kongresit të Tretë të KMSH-se, pas një veprimtarie shumë të pasur në dobi të kauzës shqiptare dhe shtetit shqiptar.

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 874
Piket : 3202
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi