identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Myftinia Puke zhvillon simpoziumin “Mesazhe Profetike”

Shko poshtë

Myftinia Puke zhvillon simpoziumin “Mesazhe Profetike”

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Mon Mar 27, 2017 9:05 am


Ne kuader te neteve te “Mira” Myftinia Puke zhvilloi ne qytetin e Pukes simpoziumin “Mesazhe Profetike.”

Aktiviteti u hap me hymnin Kombetare per te vijuar me disa verste Kur’anore dhe me pas me nje dokumentare kushtuar vlerave profetike te Profetit Muhammed a.s. Ne aktivitet mori pjese N/Kryetari i Komunitetit Mysliman te Shqiperise Gazmend Aga , Myftiu i Pukes Gezim Kopani , N/Kryetari i Bashkise Fushe Arrez Ndue Doda , Drejtori i Arsimit ne Komunitetin Mysliman te Shqiperise Oltion Kola si dhe intelektual e besimtare te qytetit te Pukes.

Ne fjalen e tij Myftiu i Pukes Gezim Kopani tha: “Ky aktivitet zhvillohet ne kuader te neteve te Mira, te cilat vine para muajit Ramazan. Keto net te Mira jane nje mundesi qe myslimanet te pergatiten per pritjen e muajit Ramazan me ibadete dhe pune te mira. Dua te shfrytezoj kete takim per te rikujtuar se viti 2017 eshte vit i vecante per myslimanet e qytetit te Pukes pasi eshte 470 vjetori i themelimit te qytezes se Koder Hanit njekohesisht dhe te xhamise se vjeter te Koder Hanit. Preferoj te rezervohem pak por kam besim qe ne kete vit Myftinia Puke me mbeshtetjen e Komunitetit Mysliman te Shqiperise dhe te donatoreve te realizojme projekte domethenese per besimtaret mysliman te ketij qyteti dhe jo vetem.”

Aktivitetin e pershendetin edhe N/Kryetari i Komunitetit Mysliman te Shqiperise Gazmend Aga i cili pasi falenderoj Myftinine Puke per punen qe po ben tha: “…Myslimanet duhet te respektojne e te duajne prinderit, gjyshin e gjyshen. Kush braktis prinderit dhe gjysherit ka braktisur meshiren e Zotit mbi toke. Muhammedi a.s thote: “Prinderit jane dera e mesme e xhennetit, nese deshirojme humbim, nese duam fitojme xhennetin.” Pra nese i duam prinderit do fitojme xhennetin.”

N/Kryetari i Bashkise Fushe Arrez Ndue Doda nder te tjera tha: “Sot pasuria me e madhe e jona si komb dhe ne vecanti komuniteti i rrethit te Pukes pervec besimeve fetare qe i kemi dhe i gezojme; eshte edhe bashkejetesa fetare nje fenomen qe na ka zili edhe bota. Kjo vjen edhe si rezultat ibashkejeteses fetare. Qytetet dhe fshatrat tona kan besime te ndryshme fetare, dhe secilit i jepet mundesia te ndjej gezimin e festes se besimit tjeter fetare. Nderim dhe respekt shprehim per drejtuesit e fetar te cilet po punojne pa reshtur per edukimin e njerezimit ne rrugen e zotit.”

25 mars 2017

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 875
Piket : 3203
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi