identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Zbulohet një kafkë paranjerëzore, 400 mijë vjeçare

Shko poshtë

Zbulohet një kafkë paranjerëzore, 400 mijë vjeçare

Mesazh nga Albani prej Sat Mar 18, 2017 5:32 pm


Shkencëtarët zbuluan në shpellën Aroeira në Portugalinë Qendrore një kafkë paranjerëzore, e cila vlerësohet të jetë 400,000 vjeç dhe ka disa karakteristika anatomike të Neandertalit. Vlerësimi i kafkës nga epoka e akullnajave përkon me paraqitjen e paraardhësve të Neandertalit në të dhënat fosile, si dhe me shfaqjen e vegla të gurit të periudhës Achelaias. Në të njëjtën shpellë, së bashku me kafkën gjetën vegla guri si dhe eshtrat e kafshëve.
Historia e evolucionit e paraardhësve të njerëzve modernë në Evropë mbetet një çështje e debatit shkencor, kryesisht për shkak të gjetjes së shumë pak fosile aq të vjetra, dhe pasiguri në lidhje me moshën e tyre të saktë. Hulumtuesit nga disa vende, të udhëhequr nga arkeologu portugeze Joao Zilchao Universiteti i Lisbonës, konkludoi se kjo kafkë parahistorike ka përafërsisht një moshë 400.000 vjet.

Bëhet fjalë për një kafkë e vjetër e gjetur ndonjëherë në Portugali, si dhe një nga më të vjetër në Evropën Perëndimore, e cila hedh dritë mbi evolucionin e Neandertalët në gadishullin Iberik. Kafka do të jetë në ekspozitën qendrore, që do të mbahet në tetor në Muzeun Kombëtar Arkeologjik të Lisbonës./lajme.al/

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi