identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


VDEKJE MISTERIOZE MASIVE E ZOGJVE DHE PESHQEVE NE GJITHE BOTEN

Shko poshtë

VDEKJE MISTERIOZE MASIVE E ZOGJVE DHE PESHQEVE NE GJITHE BOTEN

Mesazh nga Albani prej Fri Mar 10, 2017 10:11 pm

Qe nga data 31 dhjetor 2010 kur u botua per here te pare lajmi i pazakonte i nje numri te madh zogjsh qe rane ne toke te vdekur ne qytetin e vogel Beebe ne Arkansas, USA, ne gjithe boten eshte shfaqur i njejti fenomen por qe eshte shtrire me shume ne mbreterine e kafsheve duke perfshire peshq e gaforre. Brenda nje jave te vetme kane vdekur me mijera zogj dhe me miliona peshq. Disa thone se keto vdekje masive kane lidhje me njera tjetren. Disa te tjere (i referohem shkenctareve) shprehen se eshte nje fenomen natyral ndersa skeptiket mendojne krejt ndryshe.

Ne fakt vdekje masive te kafsheve nuk jane dicka e re. Ato ndodhin cdo vit dhe gjate gjithe vitit por qe kane nje periudhe te caktuar, psh gjate ndryshimeve sezonale ose ndryshime te medha ne temperature e klime. Shume nga shkenctaret mendojne se kjo eshte arsyeja. Kush ka te drejte e kush eshte gabim, ajo ende eshte per tu pare. Kategoria tjeter e mendimtareve qe kundershtojne shkenctaret shprehen se kjo vdekje masive eshte dicka e pazakonte sidomos gjeografia e saj bertet me te madhe per nje fenomen aspak normal. Gishti i vihet eksperimenteve sekrete me armet e modifikimit te klimes, llojeve te reja te rrezeve, pulseve elektromagnetike.... kategoria tjeter mendon nje nderhyrje nga jashte tokes ndersa fetaret e shohin si shenja e qarte e apokalipsit te parashikuar ne bibel. Kushdo qofte arsyeja, zogjte e peshqit po vazhdojne te vdesin ne menyre masive dhe cdo dite lexon jame nga vende te tjera te botes per perseritje te ketij fenomeni. Kjo eshte harta e vendeve ku ka patur vdekje masive dhe sot, 8 janar 2011 pati dy raportime te reja per te njejtin fenomen.
Scarlino, Itali - Ne brigjet e Scarlinos, Itali ne nje rrip prej dy kilometrash jane gjetur me mijera pesh, gaforre, midhje, dhe molusqe te vdekura. Shkaqet jane ende te panjohura. Beebe, Arkansas -

Pak minuta perpara Vitit te Ri me mijera zogj rane ne toke te vdekur ose te plagosur. Banoret kur u cuan te nesermen pane trupat e 5000-6000 zogjve (blackbird ose sic i njohim ne ne shqip, mellenja) qe kishin mbushur rruget, catite dhe oborret e qytetit te tyre. Zyrtaret thone se zogjte kishin pesuar nje lloj traume dhe kishin emoragji masive te brendeshme. Shpjegimi fillestar ishte qe fishekzjarret mund te ishin shkaktare te ketij fenomeni. Franklin County, Arkansas -

Nje dite me pas, rreth 200 km ne perendim te Beebe, Arkansas u raportua nje vdekje masive e peshqeve. Mbi 100 mije pesh u pane te vdekur ne lumin Arkansas ne nje siperfaqe prej 32 km. Vdekje ose ngordhje masive te peshqeve nuk jane dicka e pazakonte por ne kete rast shume specialiste paten dyshime per dicka me shume se normalja.

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi