identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Shkencëtari turk shpik veglën për profilizim të shpejtë të ADN-së

Shko poshtë

Shkencëtari turk shpik veglën për profilizim të shpejtë të ADN-së

Mesazh nga era prej Wed Mar 01, 2017 10:12 am

Shkencëtari turk, Huseyin Onay, nga Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin Egje të Izmirit, me anë të veglës të cilën e ka shpikur ka arritur të ulë në 34 minuta kohën për testin profilizues të ADN-së, për çka zakonisht nevojiten rreth gjashtë orë.

“Në kushte normale, testi kryhet për së paku gjashtë orë. FBI e realizon për përafërsisht dy orë, ndërsa ne jemi në mes të procesit kërkimor dhe zhvillues ku kemi arritur 34 minutëshin”, tha Onay në një intervistë ekskluzive për Anadolu Agency (AA).

Shkencëtari turk tha se aktualisht, ata janë më të shpejtit në kryerjen e testit të ADN-së, i cili sipas tij është i një saktësie prej 100 për qind.

Onay shtoi më tej se, në ditët e sotme testi përdoret në mjekësinë ligjore, por përdorimi i tij mund të përfshijë edhe sektorin financiar dhe kontrollet e pasaportave në kufij.

“Do të mund të përdoret në vend të një pasaporte. Ëndrra jonë është kjo: Do të jepni mostër të pështymës suaj në një letër të veçantë dhe në sajë të një vegle shumë të shpejtë, identiteti juaj do të zbulohet për pak minuta”, tha Onay.

Qëllimi i shkencëtarit turk, siç tha Onay, është që testi të finalizohet për 30 minuta, pastaj kjo kohë të ulet në 10 dhe në fund në 5 minuta.

Aktualisht ai është duke vazhduar punimet në kompaninë të cilën e themeloi një vit e gjysmë më parë, brenda parkut Teknik të kampusit univerzitar në Izmir.

Në 15 vitet e fundit, shkencëtari turk Huseyin Onay ka kryer rreth 100.000 teste gjenetike.

Forumi Vizitor
Ne çdo rast t'jesh vetvetja
avatar
era

Numri i postimeve : 332
Piket : 870
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.forumo.org/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi