identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Telefonat celularë nuk do kenë më nevojë për karikues

Shko poshtë

Telefonat celularë nuk do kenë më nevojë për karikues

Mesazh nga Albani prej Thu Dec 22, 2016 10:13 am


Studiuesit e Universitetit të Miçiganit zbuluan mënyrën për të krijuar energji duke përdorur lëvizjet njerëzore falë nanoteknologjisë.

Ata bënë një pajisje, e cila duket si shirit elastik filmi. Me ndihmën e nanogjeneratorit, shkencëtarët arritën të “drejtojnë” një ekran LCD me prekje, 20 LED ndriçuese dhe tastierë e përkulshme, pa përdorimin e baterisë.

“Së shpejti do të mund të nisemi për rrugë pa e mbushur telefonin një javë. Meqë pajisja do të mbushet me lëvizjet tona të përditshme”, tha Nelson Sepulved nga Departamenti për Elektronikë dhe Inxhinieri Kompjuterike.

Pajisja e plotë quhet nanogjenerator ferroelektrik i biopërshtatshëm (FENG), është e hollë sa një letër dhe mund t’i përshtatet shumë madhësive.

Sipas studimit të publikuar në revistën “Nano Energy”, aparatura që mbush LED ndriçueset është me madhësi të dorës, ndërsa pajisja për mbushjen e tastierave është me madhësi të gishtërinjve.

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi