identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Vargje me rastin e 25 Vjetorit te Riorganizmit te Myftinise Puke

Shko poshtë

Vargje me rastin e 25 Vjetorit te Riorganizmit te Myftinise Puke

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Fri Nov 25, 2016 9:02 am


Nga: Denisa Meçi
Vargje me rastin e 25 Vjetorit te Riorganizmit te Myftinise Puke
“Te ftuar e pjesmarres
Ju urojme per pranine tuaj
Sot ne kete 25 vjetor te paharruar.
Qe jemi mbledhur per ta perkujtuar.
Per ta perkujtuar si date historike,
Qe te lutemi te lire e ne qetesi
Secili per shpirtin e tij.
Per Allahun qe gjithmone na ndihmofte
25 vjet me pare nuk lejohej per lutje e namaz
Per Nate te Madhe e Ramazane.
Per feste Bajrami as qe bej fjale
Veç fjale djalli degjohej ne skaj,
Xhami, kisha, tyrbe e teqe ishin mbyll.
Thue se kurr s’kishin me u çel.
Ishin kthy ne magazine e zyra
Deri ne stalla e hangare.
Ç’kujtim per 25 vjet me pare qe ishin shume e pafund!
Ky tubim e perkujtim, tregon se ajo e keqe erresire,
Eshte varrosur nje here e mire.
Por besimin ta forcojme dhe me pervjetore ta vijojme,
dhe si mesim e pesim ta perkujtojme,
e besimin fetar ta mesojme.
Gezuar sebashku pervjetore , besim e festa,
lutje ne xhami e ne kishe.
Falenderojme donatoret qe ndihmojne çdo here
Ato Zoti i bekofte perhere.
Urime e gezime bashke me Myftinine
qe ka Gezimin si vetetime,
qe kte vit ka mbushur 15 si Myfti,
e kaq shume ka bere me kurse e shkolla,
mejtepe, medrese, deri ne Stamboll
bijte e Pukes i dergon.
Uroj edhe gjyshin tim Xhemalin
25 vite ne Myftini
Kur 80 vjet po i mbush,
e doren se ndale ne shkrime e botime,
ne libra e kujtime
per vendelindjen time.
Edhe nje here gezime bashke me Myftin,
Qe kaq shume po ben per besim, baskim e afrim.
Per familje ne nevoje per gjithe ato femije jetim.
Mos i harrofte Perendia,
Se aq shume ka nevoje shoqeria
Edhe njere urime e pergezime.”
15 maj 2016

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 875
Piket : 3203
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi