identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Kuriozitete shkencore mbi stuhitë e fuqishme oqeanike
Wed Sep 13, 2017 1:17 pm nga iDa

» E dashura bija ime (mesazh emocional)
Mon Sep 11, 2017 9:18 pm nga Forumi Vizitor

» Modelet e reja të iPhone vijnë me shumë risi, procesorë të ri (FOTO)
Thu Sep 07, 2017 11:17 am nga Albani

» Samsung Galaxy S9 mund të lansohet më herët sesa zakonisht?
Thu Sep 07, 2017 11:15 am nga Albani

» Samsung lanson modelin e ri – Galaxy J7 Plus
Thu Sep 07, 2017 11:14 am nga Albani

» Xiaomi, ky është telefoni i ri me ekranin pa korniza
Thu Sep 07, 2017 11:13 am nga Albani

» Xhaferi: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër, duhet të votojë pro Kosovës në UNESCO
Thu Sep 07, 2017 11:08 am nga Albani

» Masakrat në Mianmar, Erdogan dërgon të shoqen tek njerëzit në hall
Thu Sep 07, 2017 11:07 am nga Albani

» Mianmari nuk lejon ndihmat humanitare në Arakan
Mon Sep 04, 2017 12:42 pm nga Albani

» Arakani, dikur “Ishulli i Mëshirës”, tani kërkues i mëshirës
Mon Sep 04, 2017 12:38 pm nga Albani

» Berisha: Muslimanët nuk falen para statujave, pa dallim nëse është e Gjergjit apo e sulltanit
Mon Sep 04, 2017 12:37 pm nga Albani

» Arabia Saudite dënon sulmet ndaj myslimanëve Rohingya në Myanmar
Mon Sep 04, 2017 12:36 pm nga Albani

» Nëna e porosit të birin!
Mon Sep 04, 2017 12:34 pm nga Muslimanja

» Mardhenjet ne çift. Cfare duhet bere para aktit ?
Sun Aug 27, 2017 1:23 pm nga Prizenali

» Me 1 shtator 2017 eshte Kurban Bajrami
Sun Aug 27, 2017 1:07 pm nga Forumi Vizitor

Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (870)
 
Albani (693)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (300)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Robotëve do t’u mësohet që të ndiejnë edhe dhimbje

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Robotëve do t’u mësohet që të ndiejnë edhe dhimbje

Mesazh nga Albani prej Mon Jul 18, 2016 11:14 am

Projekti

Johannes Kuehn dhe Sami Haddadin të “Leibniz University” të Hanoverit po zhvillojnë një sistem nervor artificial që i lejon robotëve që të perceptojnë dhimbjen, në formën e stimujve të presionit dhe të temperaturës dhe të tërhiqen në vazhdim në mënyrë që të evitojnë dëme të mundshme në motor dhe në pajisjet elektronike

Robotët nuk ndiejnë dhimbje. E për këtë arsye ne mund t’i përdorim në situata ku njeriu do të rrezikonte që të dëmtohej, të provonte një lodhje tej normave apo madje-madje edhe të vdiste.

Me këto premisa, të mund t’i bëje këto makina të inteligjencës artificiale të aftë që të ndienjnë stimuj të dhimbshëm do të krijonte diçka të palogjikshme. Por dy kërkues gjermanë po punojnë pikërisht në këtë drejtim.

Larg që këtu

Johannes Kuehn dhe Sami Haddadin të “Leibniz University” të Hanoverit po zhvillojnë një sistem nervor artificial që i lejon robotëve që të perceptojnë dhimbjen, në formën e stimujve të presionit dhe temperaturës dhe të tërhiqen në vazhdim në mënyrë që të evitojnë dëme të mundshme në motor dhe në pajisjet elektronike.

Avantazh i dyfishtë

Ashtu si edhe njeriu, duke ndierë dhimbje, re agon dhe e vendos veten në situata jo të rrezikshme, edhe robotët mund të përfitojnë avantazhe nga ky kapacitet, duke mësuar veten e vet por edhe njerëzit me të cilët, gjithnjë e më shumë punojnë.

Perceptimi i gabuar i një rreziku nga ana e një makine mund të vendosë në rrezik jetën e njerëzve që operojnë në krah të tyre.

Evolucioni

Shkencëtarët prezantuan projektin e tyre javën e kaluar, gjatë Konferencën Ndërkombëtare për Automazitimin e Robotikës në Stokholm të Suedisë. Ideja e robotëve të aftë për të reaguar në situata potencialisht të rrezikshme, si përplasjet me njerëzit, nuk është e re. Kjo gjë ishte nisur që të zhvillohej në dekadën e kaluar nga kërkuesi të Standford-it dhe të Univesrsitet “La Sapienza” në Romë.
Hije dhimbjeje

Por projekti i Kuehn-it dhe Haddadin-it bazohet në ndjesi të prekshme precize dhe në kontaktin e drejtpërdrejtë me stimulin e dhimbshëm. Prototipi i zhvilluar nga të dy, shfrytëzon një sistem nervoz robotik të frymëzuar nga struktura e lëkurës njerëzore, që transmeton informacionin e dhimbshëm në formë shkarkimesh të përsëritura në një qendër kontrolli. Kjo nga ana e vet, reagon duke klasifikuar stimulin në të lehtë, moderuar apo intensiv, në varësi të dëmit të vlerësuar dhe në vazhdim vepron.
E ardhmja

Shkencëtarët kanë llogaritur se në dekadat e ardhshme lidhja midis njeriut dhe inteligjencës artificiale do të jetë shumë e fortë. Përveçse ata do të përdoren për të kryer punë të ndryshme në shtëpi, operacione të rrezikshme mjekësore, madje edhe si partnerë jete, shumë shkencëtarë ngrenë alarmin se robotët do tua marrin punët njerëzve, e kështu do të rrisin ndasitë mes shtresave shoqërore. Por jo vetëm kaq, ka nga ata që japin alarmin se inteligjenca artificiale do të përparojë aq shumë, sa do të dojë që ta eliminojë njeriun. Por për një pjesë të mirë të studiuesve vizionarë, teknologjia robotike duhet zhvilluar, pasi do tu japë mundësinë të gjithë njerëzve me probleme fizike, që të ndihen normalë.
/gazeta-shqip.com

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 693
Piket : 2386
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi