identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Arrihet marrëveshje ndërkombëtare për armëpushim në Siri

Shko poshtë

Arrihet marrëveshje ndërkombëtare për armëpushim në Siri

Mesazh nga Prizenali prej Sat Feb 13, 2016 10:11 am

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, së bashku me kolegët e tij nga Rusia dhe Evropa, pas një takimi të mbajtur në Munih të Gjermanisë, ka shpallur se është arritur pajtueshmëri për implementimin e ndaljes së armiqësive në Siri, duke fillur brenda një jave.

Ky armëpushim nuk do të vlejë për grupet esktremiste, Shteti Islamik dhe Fronti Al-Nusra, tha mbrëmë vonë, John Kerry.

Liderët e të ashtuquajturit Grup Mbështetës për Sirinë, i cili përbëhet nga përfaqësuesit e fuqive kryesore botërore dhe rajonale në Lindjen e Mesme, po ashtu, janë pajtuar për “përshpejtimin dhe zgjerimin” e menjëhershëm të ndihmës humanitare në Siri, ka thënë zoti Kerry, dhe ka shtuar se të gjitha palët janë pajtuar t’i ripërtrijnë bisedimet formale në Gjenevë për arritjen e paqes në Siri, “sa më shpejtë që të jetë e mundshme”.

Ministri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, tha se marrëveshja për reduktimin e dhunës nëpërmjet ndaljes graduale të armiqësive, mund të konsiderohet kthesë madhore, vetëm nëse dëshmohet e suksesshme gjatë ditëve të ardhshme.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, tha se implementimi i marrëveshjes do të jetë “sfidë”.

Sekretari i jashtëm britanik, Philip Hammond, është shprehur se ndalja e armiqësive do të ketë sukses vetëm nëse Rusia i ndalë sulmet ajrore, me të cilat mbështetet avancimi i forcave qeveritare të Sirisë kundër opozitës rreth qytetit Alepo.
avatar
Prizenali

Numri i postimeve : 46
Piket : 141
Respekti : 100
Date e hyrjes : 27/02/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi