identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Libri më origjinal dhe më i çuditshëm i kulturës Islame

Shko poshtë

Libri më origjinal dhe më i çuditshëm i kulturës Islame

Mesazh nga era prej Tue Feb 02, 2016 9:09 am


Ebu Muhamed Ismail b. Ebu Bekr b. Al-Muqri, Zoti e mëshiroftë, ka shkruar një libër ku ka trajtuar pesë shkenca të ndryshme Islame, por këtë e ka bërë në mënyrën më brilante dhe më origjinale.

Es-Sehavi r.h. thotë se libri është bërë në një mënyrë shumë të çuditshme, mënyrë të cilën askush nuk ka shkruar ndonjë libër para tij.

Ajo çka e bën interesante këtë libër është se ajo flet për shkenca të ndryshme islame në varësi se si e lexojmë:

1. Nëse e lexojmë librin në tërësi do të shohim se autori shkruan për fikhun (sheriatin islam)

2. nëse e lexojmë pjesën e parë do të shohim se autori shkruan për Al-Arudin (shkencën për strukturën ritmike të poezisë).

3. Nëse e lexojmë pjesën e dytë do të shohim se autori shkruan për historinë Islame.

4. Nëse lexojmë pjesën e tretë do të shohim se autori shkruan për gramatikën (nahwin).

5. Nëse lexojmë pjesën e katërt do të shohim se autori shkruan për el-qavaf (shkencën për rimat).

I gjithë libri ka 112 faqe.

Burimi: Dialogos.ba

(Islampress)

Forumi Vizitor
Ne çdo rast t'jesh vetvetja
avatar
era

Numri i postimeve : 324
Piket : 862
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.forumo.org/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Libri më origjinal dhe më i çuditshëm i kulturës Islame

Mesazh nga Monika prej Tue Feb 02, 2016 9:26 am

interesante
avatar
Monika

Numri i postimeve : 52
Piket : 131
Respekti : 51
Date e hyrjes : 03/09/2011
Mosha : 28
Vend ndodhja : Sarande

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi