identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Dalin në shitje këpucët me GPS. Janë për të moshuarit që humbin kujtesën

Shko poshtë

Dalin në shitje këpucët me GPS. Janë për të moshuarit që humbin kujtesën

Mesazh nga Albani prej Tue Jan 19, 2016 5:56 pm


Një kompani japoneze ka ideuar një GPS që vendoset tek këpucët e të moshuarve që vuajnë nga skleroza dhe alzheimeri. “Ne e dimë se shumë njerëz të moshuar me sëmundje të caktuara zhduken pa lënë gjurmë”, – tha një zëdhënës i kompanisë Wish Hills.
“Zakonisht të moshuarit nuk i përdorin telefonat celularë dhe madje nuk lëvizin me dokumente identifikimi, kështu që është e vështirë t’i gjesh ata kur largohen nga shtëpia. Këpucë, janë një objekt i rëndësishëm për lokalizimin e të moshuarve”.Zbuluesit kanë vendosur një detektor tek këpucët dhe në momentin që të afërmit tuaj largohen 500 metra nga shtëpia, ndizet alarmi. Për momentin këto lloje këpucësh janë në shitje vetëm në Japoni, ku një e katërta e popullsisë është mbi moshën 65 vjeç. Ndoshta do të shiten edhe në Europë, mund të jetë një ide e mirë.19 janar 2016 (gazeta-Shqip.com)

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi