identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


A është Rusia një fuqi e rëndësishme botërore?

Shko poshtë

A është Rusia një fuqi e rëndësishme botërore?

Mesazh nga andi prej Mon Dec 21, 2015 1:20 pm


Nga James Nixey, BBC

Nëse Rusia, një nga shtetet pasardhëse të Bashkimit Sovjetik, që u shpërbë në vitin 1991, është sërish një fuqi e vërtetë botërore në vitin 2015, mbetet një pyetje e hapur.

-Ajo mbetet vendi më i madh në botë dhe prodhuesi më i madh i naftës

-Ka një vend të përhershëm në Këshillin e Sigurisë së OKB (mes pesë të tilla)

-Arsenali i saj bërthamor (gjatë Luftës së Ftohtë një në pesë vende, tani një në nëntë) është modernizuar në mënyrë progresive

-Rritja e qëndrueshme në shpenzimet e mbrojtjes e ka sjellë pranë qëllimit të saj për të dominuar në konflikte lokale dhe rajonale

Por baza ekonomike për këto kapacitete është në përkeqësim të vazhdueshëm.

Ekonomia e Rusisë është e dhjeta më e madhe në botë, duke prodhuar shumë pak përtej hidrokarbureve.

Korrupsioni dhe ekstraktet e qira-kërkimit mbeten një faturë e madhe ekonomike.

Vendi vuan nga infrastruktura sovjetike dhe aftësia e saj për të plotësuar nevojat mjekësore dhe arsimore të popullsisë është në përkeqësim galopant.

Megjithatë cilido të jetë këndvështrimi, dy pika kundër dhe pro Rusisë globale janë të pamohueshme:

-Rusia e sheh veten si një fuqi të madhe- kjo nuk është në pikëpyetje brenda vendit.

-Kina e ka eklipsuar prej kohësh Rusinë si fuqia numër dy pas SHBA.

Megjithatë sërish Rusia, me pretendimet e saj, sidomos që nga kriza në Ukrainë- e mat veten me Perëndimin dhe në veçanti me Amerikën.

Pavarësisht renditjeve hipotetike ose reale, Rusia e ka pozicionuar veten si një pol i rëndësishëm euroaziatik në politikën botërore, pa Europën ose Azinë si aleate, por duke kërkuar influenca aty dhe më gjerë.

Në fakt Rusia është përpjekur të dalë me alternativat e saj gjatë këtyre viteve, i fundmi quhet Unioni Euroaziatik, një kundërpeshë e çliruar nga vlerat dhe normat e Perëndimit.

Nëse do ketë një jetë më të gjatë se paraardhësit e saj, duke pasur parasysh fatin ekonomik të Rusisë dhe ngurrimin e dukshëm të vendeve të tjera për t’u bashkuar, kjo mbetet për t’u parë.

Por nuk dallohet se cili është misioni i Rusisë përveçse shtrirjes së ndikimit.

Ajo është armiku më i dukshëm në botë për promovimin e demokracisë.

Ndihma e saj për vendet e tjera mbetet minimale dhe kontributi i saj në misionet paqeruajtëse të OKB është ulur ndjeshëm që nga vitet ’90.

Deri në fushatën e fundit në Siri, Rusia ka folur si një fuqi globale, por është sjellë si një fuqi rajonale.

Sfida më e madhe e Rusisë është të ruajë rëndësinë e saj globale, ndërkohë që treguesit janë në rënie dhe aleatët e saj në pakësim (kryesisht diktatorë).

Për disa, epërsia natyrore dhe historike e Rusisë është një fakt që tregon se ajo do jetë gjithmonë një lojtare kyçe.

Të tjerë druhen se Rusia do e kompensojë dobësinë me aventura të rrezikshme jashtë vendit.

Në fakt për shumëkënd, ajo po e bën këtë tani.Ekonomitë më të mëdha në botë sipas Prodhimit të Brendshëm Bruto (në miliona dollarë amerikanë, 2014)

SHBA: 17,419,000

Kina: 10,360,105

Japonia: 4,601,461

Gjermania: 3,852,556

Britania: 2,941,886

Franca: 2,829,192

Brazili: 2,346,118

Italia: 2,144,338

India: 2,066,902

Rusia: 1,860,598/mapo.al

andi

Numri i postimeve : 37
Piket : 107
Respekti : 50
Date e hyrjes : 03/09/2011
Mosha : 30
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A është Rusia një fuqi e rëndësishme botërore?

Mesazh nga Albani prej Sat Dec 26, 2015 11:49 am

ku mirret vesht gje sot, te gjith ne mendjen e tyre thone jemi te fort

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 697
Piket : 2398
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi