identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Po shkrin Antarktida!

Shko poshtë

Po shkrin Antarktida!

Mesazh nga era prej Mon Dec 21, 2015 12:20 pm


Shkencetaret amerikane kane gjetur provat e para te ngrohjes mbi normalen gjate muajve te veres ne hemisferen jugore dhe shqetesohen se shkrirja e akulllit si rezultat i temperaturave te larta, mund te coje ne rritjen e nivelit te detit.

Studimi i tyre eshte publikuar ne revisten 'Nature Geoscience'. Ai mbeshtetet ne te dhenat e marra nga stacioni Byrd, i ngritur nga Shtetet e Bashkuara ne mesin e viteve 50` ne qender te shtreses se akullt ne Antarktiden perendimore. Me pare ka qene e pamundur nxjerrja e konkluzioneve nga te dhenat e Byrd-it sepse nuk ishin te plota.

Por tani, per te plotesuar informacionet qe mungonin, u perdor nje model kompjuterik i atmosferes dhe nje metode numerike. rezultatet treguan rritje te temperatures vjetor me 2,4 grade celsius ne harkun kohor te viteve 1958-2010. Ky eshte sinjali me i fuqishem i ngrohjes se Tokes, thote Andree Monaghan i Insitutit Kombetar Amerikan per kerkimet atmosferike, njekohesisht bashkeautor i studimit.

Per here te pare arritem te vertetojme se ka pasur ngrohje me te madhe se normalja gjate ketij sezoni veror. rritja e temperaturave sipas eksperteve, eshte pasoje e ndryshimit te ererave dhe rrymave ne Oqeanin Paqesor, por nuk e thone dot me saktesi nese shkaktar i nje situate te tille eshte aktviteti njerezor
avatar
era

Numri i postimeve : 332
Piket : 870
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.forumo.org/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi