identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Nxenesit e Kur'anit Puke dhe Fushe-Arrez zhvillojne eskursion ne fshatin Kryezi.

Shko poshtë

Nxenesit e Kur'anit Puke dhe Fushe-Arrez zhvillojne eskursion ne fshatin Kryezi.

Mesazh nga Admin prej Mon Sep 07, 2015 6:09 pm

Shoqata Bashkesia Kultura Islame Puke e mbeshtetur nga Shoqata V.H.K Istanbul organizoi sot 30 gusht 2015 nje eskursion me nxenesit e Kur'anit ne fshatin Kryezi.
Nisjet u ben nga qyteti i Pukes dhe ai i Fushe-arrezit per te arritur ne fshatin Kryezi. Ne fillim nxenesit vizituan sheshin Pavarsia te ketij Fshati. Per te vizituar me pas HEC-in Kryezi, Qarrin e Xhamise, Qershin e Mejtepit dhe me pas Gurin e Ndrykulles. Ndalesa e fundit  nxenesit e bene tek Xhamia e Re e fshatit Kryezi. Tek Xhamia e Re nxenesit u priten nga Myftiu i Pukes Gezim Kopani i cili mes emocionesh falenderoj shoqaten Istanbul dhe B,K,I Puke te cilet po mbajne gjalle frymen islame ne mesin e te rive dhe sot kete po e bejne edhe ne fshatin Kryezi.
Ne fshatin Kryezi jetojne dy komunitete, mysliman dhe katolik. Pjesa mysliman ka tre lagje; Arifaj, Brahaj dhe Dervishi.
Ne eskursion moren pjese rreth 100 nxenes te Kur'anit. Nderkoh stafi i shoqates Bashkesia Kultura Islame Puke falenderoi shoqatan Istanbul e cila mbuloi shpenzimet e ketij eskursioni, si dhe antarin e Keshillit te Myftinise Basri Selimaj dhe Elvan Arifaj te cilet na mbeshteten dhe na shoqeruar ne kete eskursion.
Shoqata Bashkesia Kultura Islame Puke ne vitin 2002-2003 ka pas te hapur nje kurs te Kur'anit ne fshtin Kryezi ku kan qene te rregjistruar 21 nxenes.

Pergatiti: Erjola Kopani

Fotografi nga eskursioni ne fshatin Kryezi,Puke
date; 30.08.2015
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1329
Piket : 18976
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : Puke

http://forumivizitor.forumo.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi