identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Bujaria dhe Bamiresia e Profetit Muhamed a.s.

Shko poshtë

Bujaria dhe Bamiresia e Profetit Muhamed a.s.

Mesazh nga Admin prej Thu Aug 20, 2015 6:51 pm

Profeti Muhamed a,s nuk e kishte zakon asnjehere te thoshte:
-Nuk kam.
U jepte edhe nga ato pa gjera qe kishte. Ne rastet kur nuk kishte çfare t'u dhuronte, mundohej t'ua fitonte zemrat.
Profeti Muhamed a.s. qe njeriu me bujar. Ai nuk e nxirrte asnjehre prej mendjes faktin qe zoteruesi i vertet i te mirave materiale ne kete bote eshte Allahu xh.sh. Ai  mendonte me shume per t'u zgjidhur hallet  nevojtareve e te varferve dhe per ushqyrjen te uriturit, sesa per nevojat vetjake te perditshme.Si rezultat i bujarise ai nuk harronte t'u bente dhurata te ndryshme njerezve qe i donte. Ai i keshillonte:
"Bejini njeri-tjetrit dhurata ne menyre qe te shtohet miqesia dhe dashuria mes jush."
Profeti Muhamed a.s. i ftonte myslimanet  qe te tregoheshin bujare dhe te perpiqeshin t'i ndihmonin te tjeret qe kishin probleme ekonomike.
Profeti Muhamed a.s. thoshte:
"Njeriu qe ploteson nevojat e nje myslimani nga bashkesia ime fiton kenaqesine time. Allahu e vendos ne xhennet njeriun qe ka arrit te fitojne kenaqesin e Allahut xh.sh."
"Njeriu bujar eshte i afert me Allahun, afer me xhennetin dhe me njerezit. Koprraci eshte larguar nga Allahu, larg xhennetit e njerezve dhe afer zjarrit."

Po ashtu profeti Muhamed a.s. tregon:

"Vetem njerin nga keta dy persona duhet t'i keni zili.
a).Njeriu qe e shpenzon dhe konsumon pasurine qe ia ka dhene Allahu ne rrugen e drejte.
b).Njeriu qe gjykon drejt dhe sakte."

/shbki Puke/
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1329
Piket : 18976
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : Puke

http://forumivizitor.forumo.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi