identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Kardavi dënon sulmin: Feja jonë e respekton jetën

Shko poshtë

Kardavi dënon sulmin: Feja jonë e respekton jetën

Mesazh nga Muslimanja prej Fri Jan 09, 2015 7:24 pm

Kardavi: feja jonë respekton shpirtin njerëzor, dhe kujdeset për shenjtërinë e tij.

Kryetari i Unionit të Dijetarëve Muslimanë Botëror, dr. Jusuf Kardavi , ka dënuar sulmin terrorist në selinë e gazetës franceze në Paris “Charlie HEBDO” i cili vrau 12 franceze, duke theksuar se Islami kujdeset për shenjtërinë e shpirtit njerëzore dhe ndalon çdo cenim te tij.

Ai tha nëpërmjet Twitter: Ne dijetaret dhe masat e gjera e dënojmë fuqishëm derdhjen e gjakut të pafajshëm, cenimin e jetës se njerëzve të pafajshëm, shkatërrimin në tokë, kushdo çoft autori i krimit dhe çfarëdo feje ti takoi.

Ai theksoi se feja jonë respekton shpirtin njerëzor, dhe kujdeset për shenjtërinë e tij, denojm sulmin, ky është një mëkat i madh, dhe nuk lejohet ne asnjë mënyrë vrasja e njerëzve ne kte menyrë.

Ai shpjegoi se Kurani se bashku me librat e tjere qiellor kan percaktruar se: “ai që vret nje njeri pa te drejt apo ben qrregullim ne tokë, ajo eshte sikur ai ka vrarë të gjithë njerezimin,ndersa nëse ai e shpeton ështe sikur ta shpetoi të gjiithë njerëzimin”, thot Pejgamberi Muhammed paqja qoftë mbi të: “Njeriu është ende në kupën e fesë së tij nese nuk ka derdhur gjak te ndaluar. ”
avatar
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 598
Piket : 1922
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 39
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi