identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Myftinia Pukë aktivitet për 70 vjetorin e Çlirimit.

Shko poshtë

Myftinia Pukë aktivitet për 70 vjetorin e Çlirimit.

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Sun Nov 30, 2014 12:31 am

Festat e 28 dhe 29 Nëntorit e kan gjetur Myftinia Pukë në fshatin Flet. Ky takim u zhvillua në kuadër të 70 vjetorit të Çlirimit si dhe të 102 vjetorit të Pavarësisë.

Në këtë takim mori pjesë Myftiu i rrethit të Pukës Gezim Kopani, kryeplaku i fshatit Flet Riza Zeqa etj. Takimi filloj me leximin e verseteve të Kur’anit për të vazhduar me kumtesen e antarit të Këshillit të Myftinisë së rrethit të Pukës Afrim Laçi i cili foli mbi “Historikun e besimit mysliman të fshatit Flet”.

Në fjalen e tij kryeplaku i fshatit Riza Zeqa pasi falenderoi Myftininë e Pukës tha: “…Ndjehem shumë mirë që sot në festen e 29 Nëntorit keni ardh në fshatin tonë. Ky takim është vlersim për ne. Vetem ju po kujtoni kontributin e fshatit Flet në luften kundër pushtesit Serb. Kohë më parë fshati ynë ka qenë shumë i populluar. Mos vallë fakti që sot ky fshat ka pak banorë ka bërë që institucionet e shtetit të mos e kujtojnë luften heroike të fshatit Flet? Ky ishte fshati që ndaloi depërtimin serb. Ky është fshati që i dha Dëshmor këtij shteti. Çfarë është bërë për këtë fshat?Asgjë. Prandaj gjëj rastin t’ju falenderoj edhe një për këtë aktivitet kaq domëthënës.”

Myftiu i rrethit të Pukës Gezim Kopani pasi solli në kujtesë disa fakte historike të luftës (vitit 1912-1913) dhe të kontributit të besimtarëve mysliman dhe jo vetem të fshatit Flet tha: “Dua të nis këtë takim me thënjën e hz.Ali Korçes i cili thotë: “Zot! Të na rrojë Atdheu, Kombësija! Aqë sa të na rrojë edhe gjithësia!” është ky objektivi i fesë islame që ka edukuar për breza familjen shqiptarë. Si myfti i rrethit të Pukës ndjehem krenar për heroizmin e imam Osman Hoxhës si dhe të myezinit Bajram Haziri të cilët luftuan dhëmb për dhëmb me serbët. Fshati Flet është shembulli më i mirë ku kleri mysliman ka vulosur kontributin e vet në mbrotje të Atdheut. Kujtoj këtu imamin e xhamisë së fshatit Kulumri Osman Hoxha i cili ra dëshmor për Liri e Pavarësi si dhe shumë banorë të fshatit Flet.”Flet 29 nentor 2014

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 875
Piket : 3203
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi