identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)

Forumi Vizitor (874)

Albani (703)

Muslimanja (598)

emine (507)

Redi (338)

era (332)

iDa (167)

Visiana (151)

Jetmiri (149)

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16

Në ditën e dytë të një udhëtimi në Turqi që i dedikohet dialogut mes besimeve Papa Françesku zhilloi një vizitë në Xhaminë Blu.

Shko poshtë

Në ditën e dytë të një udhëtimi në Turqi që i dedikohet dialogut mes besimeve Papa Françesku zhilloi një vizitë në Xhaminë Blu.

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Sun Nov 30, 2014 12:30 am

Në krahë të myftiut që falej, papa për dy minuta zhvilloi një meditim, me sytë e mbyllur, me duart e bashkuara.

Papa Françesku viziton sot të famshmen Xhami Blu të Stambollit, në ditën e dytë të një udhëtimi në Turqi që i dedikohet dialogut mes besimeve.
Në krahë të myftiut që falej, papa për dy minuta zhvilloi një meditim, me sytë e mbyllur, me duart e bashkuara, sikurse kishte bërë simbolikisht tetë vite më para paraardhësi i tij, Benedikti XVI në të njëjtin vend.
Pasi mbërriti me një makinë modeste, papa Françesku, 77 vjeç, u prit nga myftiu i madh i Stambollit, Rahmi Yaran, i cili e shëtiti në godinën gjigante, të ndërtuar në fillim të shekullit 17-të nën mbretërinë e Sulltanit Ahmeti I, që drejtonte në atë kohë Perandorinë Otomane.
Dy krerët qëndruan për një kohë të gjatë para “mihrab”-it, që tregon drejtimin e Mekës, ku ekspozohet sura e 19 e Kuranit që përmend konceptin e virgjërisë së Marisë.
Gjatë vizitës së tij në vitin 2006, gjesti i Benediktit të 16-të në Xhaminë Blu u mor si një lutje, por Vatikani më pas e cilësoi si një meditim. Selia e Shenjtë paralajmëroi se pasardhësi i tij, Françesku, do të zhvillojë të njëjtin ritual.
Në përfundim të vizitës së tij në xhami, papa përshkoi më pas me makinë sheshin e madh të lagjes së Sulltanahmetit që të dërgon në bazilikën e Shën Sofisë, një kishë bizantine e ndërtuar në shekullin e 6-të, të shndërruar në xhami pas marrjes të Konstandinopojës nga Perandoria Otomane në vitin 1453 dhe të trensformuar në muze në vitin 1934.

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 874
Piket : 3202
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor