identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Xhamia e fshatit Lajthizë (historiku)

Shko poshtë

Xhamia e fshatit Lajthizë (historiku)

Mesazh nga Gezim Kopani prej Mon Dec 02, 2013 7:13 pm

Nga: Ajet Sinan Ahmeti

Ky objekt i kultit islam gjendet në perëndim të fshatit Lajthizë të Pukës, ndërtuar në verën e vitit 1916 në vendin e quajtur Suka e Shpatit (Kodra e Xhamisë). Pra është ndërtuar në një vend disi të dukshëm nga i gjithë fshati dhe që dielli e shndrit gjatë gjithë ditës.
Objekti është i ndërtuar me mure prej guri dhe balte me përmasa shumë të vogla, përkatësisht 8 x 10 x 2.8 m, me një sipërfaqe prej 80 m2, pa minare, por thjesht godina e vogël me dy dritare si frëngji, brenda bosh, e pashtruar. Në krye të kësaj është një kibël e vogël prej dërrase që ngjason me tri këmbë shkallë. Këtu kryejnë ritet fetare dy fshatra: Lajthiza dhe Dedajt.
Me kalimin e kohës, amortizimit të plotë dhe kërkesave në rritje për arsye të shtimit të popullsisë, doli si e pamjaftueshme që të përdorej. Mbi këtë bazë pleqësitë e të dy fshatrave vendosën të ndërtojnë një xhami të re me dimensione më të mëdha sa kjo që ishte që të plotësonte nevojat e kohës. Projektuesi, zbatuesi dhe ndërtuesi i saj ka qenë Sulejman Mehmet Tafili nga Lajthiza. Xhamia e re filloi dhe përfundoi së ndërtuari brenda verës së vitit 1958. Ndërtimi u bë krejt mbi baza vullnetare dhe fonde të vetë besimtarëve. Ajo u ndërtua në të njëjtin vend ku ka qenë e para, por me dimensione të tjera:13 x 10 x 3 m, pra me një sipërfaqe prej 130 m2. Ndërtimi i ri u bë me mure guri të lidhur me rërë e gëlqere e jo si e para që ishte me baltë. Dyshemeja ishte e shtruar me dërrasa, por jo e gjitha, vetëm 90 m2. Sheshi para xhamisë (oborri) dhe pjesa e majtë e tij ishte e sistemuar dhe e rrafshuar që përdorej për varreza të fshatit, që kishte një sipërfaqe rreth 220 m2.
Objekti përsëri nuk kishte pamjen e një xhamie klasike, pasi mungonte minarja, ndërtimi i së cilës nuk qe i mundur për disa arsye si: paaftësia e specialistit dhe mungesa e materialeve të duhura. Duke e krahasuar me të mëparshmen, kjo ishte më e mirë. Xhamia u ka shërbyer besimtarëve myslimanë deri në dhjetorin e vitit 1967. Pastaj, si gjithë të tjerat në vendin tonë, mbyllet nga shteti duke mbetur në mëshirën e fatit.
Me qenë se fshatrat në fjalë u kolektivizuan, Lajthiza e përdori si magazinë bujqësore që nga vjeshta e vitit 1970 deri më 1984. Vazhdon të ekzistojë si godinë, por krejt e amortizuar, dmth jashtë përdorimit.
Lidhur me shërbimin e hoxhëllekut, në këtë objekt ka shërbyer Murat Musa nga Qerreti i Epër, duke filluar nga muaji janar i vitit 1917 deri në dhjetor 1942, për rreth 25 vjet. Ndërsa nga janari 1943 kur largohet Murat Musa, caktohet Bajram Cenë Dema, po nga Qerreti i Epër, që vazhdoi të punojë deri në dhjetor të vitit 1945. Shkaku i largimit të tij ishte se emërohet si hoxhë në Mëdhojë të rrethit të Shkodrës.

Në Lajthizë caktohet një i ri, i ardhur spontanisht nga Kosova e që quhej Nail Hoxha, i cili u nda nga turma e kosovarëve që po i çonin në Tivar. Naili ishte strehuar tek shtëpia e Sahit Islamit.

Kjo ka qenë edhe arsyeja e njohjes së tyre. Duke qenë se Naili kishte mbaruar shkollën e mesme për hoxhë, i ndihmuar nga Sahiti, i ngarkojnë detyrën e shërbimit si hoxhë në këtë xhami duke filluar nga dhjetori i vitit 1945 deri në dhjetor të vitit 1947. Megjithëse i ri në moshë, ai ka shërbyer me devotshmëri për dy vjet, ndaj dhe fshati ka treguar një dashamirësi të sinqertë ndaj tij.
Në janarin e vitit 1948 deri në dhjetor 1967 në detyrën e haxhillëkut në këtë fshat ishte caktuar Shaban Rexhë Arifi, kohë, që siç e përmendëm më lart, u mbyllën të gjitha xhamitë e Shqipërisë.

Autor: Ajet Sinan Ahmeti

viti: 2000

Publikuar me: 02.12.2013

/Myftinia Puke/

Forumi Vizitor
"Mendo per te tjeret ate qe deshiron per veten tende"
Hadith i Hz. Muhammed a.s.
avatar
Gezim Kopani
Suportues
Suportues

Numri i postimeve : 88
Piket : 220
Respekti : 105
Date e hyrjes : 30/01/2011
Mosha : 34
Vend ndodhja : Pukë

http://gezim-kopani.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi