identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Kuriozitete shkencore mbi stuhitë e fuqishme oqeanike
Wed Sep 13, 2017 1:17 pm nga iDa

» E dashura bija ime (mesazh emocional)
Mon Sep 11, 2017 9:18 pm nga Forumi Vizitor

» Modelet e reja të iPhone vijnë me shumë risi, procesorë të ri (FOTO)
Thu Sep 07, 2017 11:17 am nga Albani

» Samsung Galaxy S9 mund të lansohet më herët sesa zakonisht?
Thu Sep 07, 2017 11:15 am nga Albani

» Samsung lanson modelin e ri – Galaxy J7 Plus
Thu Sep 07, 2017 11:14 am nga Albani

» Xiaomi, ky është telefoni i ri me ekranin pa korniza
Thu Sep 07, 2017 11:13 am nga Albani

» Xhaferi: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër, duhet të votojë pro Kosovës në UNESCO
Thu Sep 07, 2017 11:08 am nga Albani

» Masakrat në Mianmar, Erdogan dërgon të shoqen tek njerëzit në hall
Thu Sep 07, 2017 11:07 am nga Albani

» Mianmari nuk lejon ndihmat humanitare në Arakan
Mon Sep 04, 2017 12:42 pm nga Albani

» Arakani, dikur “Ishulli i Mëshirës”, tani kërkues i mëshirës
Mon Sep 04, 2017 12:38 pm nga Albani

» Berisha: Muslimanët nuk falen para statujave, pa dallim nëse është e Gjergjit apo e sulltanit
Mon Sep 04, 2017 12:37 pm nga Albani

» Arabia Saudite dënon sulmet ndaj myslimanëve Rohingya në Myanmar
Mon Sep 04, 2017 12:36 pm nga Albani

» Nëna e porosit të birin!
Mon Sep 04, 2017 12:34 pm nga Muslimanja

» Mardhenjet ne çift. Cfare duhet bere para aktit ?
Sun Aug 27, 2017 1:23 pm nga Prizenali

» Me 1 shtator 2017 eshte Kurban Bajrami
Sun Aug 27, 2017 1:07 pm nga Forumi Vizitor

Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (870)
 
Albani (693)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (300)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Facebook parashikon se kur ndaheni & lidheni

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Facebook parashikon se kur ndaheni & lidheni

Mesazh nga Forumi Vizitor prej Wed Oct 30, 2013 6:19 pm


Një shkrim shkencor, i shkruajtur nga një shkencëtar i vjetër i Facebook-ut, tregon se rrjeti social “Facebook”, jo vetëm që zbulon se më kë dilni, por edhe se kur do të përfundojë lidhja juaj.

Natyrisht që kjo zbulohet pa shikuar statusin tuaj në Facebook, nëse jeni në një lidhje apo jo.

Në studimin e realizuar nga Lars Backstrom dhe Jon Kleinberg, u përdorën të dhënat anonime të 1.3 milionë përdoruesve për të analizuar llojin e miqësisë që ata kishin në internet, duke parë se sa miq të përbashkët kishte secili nga ata, kush ishte mik me miqtë e tyre, etj.

Në studim u përfshinë personat 20 vjeç e sipër dhe kryesisht ata që përshkruanin se ishin në një marrëdhënie si dhe kishin nga 50 deri në dy mijë miq në Facebook.

Për ta realizuar këtë studim, atyre iu desh të kërkonin përmes 379 milionë nyjeve dhe 8.6 miliardë linqeve në internet.

Backstrom dhe Kleinberg zbuluan se të shikoje vetëm se sa miq të përbashkët kanë dy persona, që mendohet se kanë një lidhje bashkë, nuk ishte një tregues se këta dy persona ishin të lidhur. Ndërsa fenomeni i njohur si “shpërndarje” në Facebook, tregonte shumë më shumë, raporton "The Indipedent".

Një “shpërndarje e paktë”, cilësi kjo që nuk kishte të bënte me çiftet, tregon se jo vetëm që dy personat kanë një numër të madh miqsh të përbashkët, por këta miq e njohin njëri-tjetrin.

Rezultoi se çiftet e dashuruar vepronin si ura lidhëse ndërmjet lidhjeve individuale, duke i përzierë njerëzit me njëri-tjetrin dhe duke krijuar kështu grupe shoqërore.

Për shembull, ti mund të dalësh për një kafe me shokë të dashurit tënd dhe ndërkohë mund të sjellësh disa nga shoqet e tua në kafe.

Duke përdorur këtë metodë, Backstrom dhe Kleinberg, në 60% të rasteve zbulonin se kush ishte gruaja e dikujt apo të gjenin partnerin e dikujt tjetër, metode e cila funksiononte në një nga tre raste.

Studimi parashikonte edhe se kur çiftet mund të ndaheshin.

Kështu lidhjet të cilat nuk ishin “njollosur” përgjatë fenomenit të shpërndarjes, ishin më të predispozuar për t’u ndarë në dy muajt e ardhshëm.

/Shekulli Online/ E.B./

Forumi Vizitor
ForumiVizitor
web: http://islami-puke.blogspot.com/
avatar
Forumi Vizitor
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 870
Piket : 3188
Respekti : 102
Date e hyrjes : 13/03/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : ForumiVizitor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi