identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Zbulohet galaktika më e largët, 30 miliardë vite dritë larg Tokës

Shko poshtë

Zbulohet galaktika më e largët, 30 miliardë vite dritë larg Tokës

Mesazh nga Brikena prej Thu Oct 24, 2013 4:30 pm


HAWAI-Një ekip ndërkombëtar i astronomëve ka zbuluar galaktikën më të largët të njohur deri më sot. Kjo galaktikë është rreth 30 miliard vite dritë larg dhe është duke ndihmuar shkencëtarët të hedhin dritë mbi periudhën që pasoi menjëherë pas Big Bengut.

Ajo u gjet duke përdorur teleskopin Hubble Space dhe distanca e saj u konfirmua më pas me Observatorin Keck në Haëai . Studimi është publikuar në revistën Nature .

Largësia e tij nga Toka prej 30 miliardë vite drite është për shkak se Universi është duke u zgjeruar .

Studiuesi Steven Finkelstein, nga Universiteti i Teksasit në Austi , SHBA, tha : "Kjo është galaktika më e largët e kemi konfirmuar. Ne po shohim këtë galaktikë se si ka qenë 700 milionë vjet pas Big Bengut . "

Astronomët e matën largësinë nga Toka duke analizuar ngjyrën e saj .

Për shkak se Universi po zgjerohet dhe çdo gjë është duke lëvizur larg prej nesh , valët e dritës po zgjaten . Kjo e bën Objektet të duken më të skuqur nga sa janë në të vërtetë.

Astronomët sqarojnë se ngjyra ndryshon në një shkallë që quhet RedShift . Ata gjetën se kjo galaktikë ka një RedShift prej 07:51 , duke mposhtur rekordin e mëparshëm, e cila kishte një RedShift prej 7.21 .

(a.n/BalkanWeb)
avatar
Brikena

Numri i postimeve : 42
Piket : 78
Respekti : 100
Date e hyrjes : 15/03/2011
Mosha : 27
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi