identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Imam Qazim Nushi permbi 40 vjet i perkrahur ne Puke

Shko poshtë

Imam Qazim Nushi permbi 40 vjet i perkrahur ne Puke

Mesazh nga Gezim Kopani prej Sat Sep 14, 2013 1:41 pm

Ne vitin 1945 imam Sahit Hoxha strehoi ne shtepin e tij nje Kosovar nga Gjakova i quajtur Qazim Nushi.

Xhamia e fshatit Qerret Puke.
Xhamia e fshatit Qerret Puke.
Qazim Nushi mundi te arratisej per ne Puke, kur rojet serbe e kishin me te veshtire t’i kontrollonin prej banoreve te qytezes (Pukes). Ate dite kishin ikur disa Kosovare te cilet i kishin fshahur e strehuar pukalite.

Njerin e kishte shpetuar Sami Beqa. Samiu eshte Gjakvar, i vendosur ne Puke ne kohen e Zagut. Ishte ne dyqanin e kripes , kur futet rrembyeshem nje Kosovar me pamje deshperimi. I lutet qe ta fuste diku se do te vinin rojat serbe e ta merrnin. Samiu pa humbur kohe, i tha te shtrihet mbi depon e kripes. Siper i vuri nje thes kripe dhe mandej i hodhi kripe, sa e mbuloi. E percolli te Elez Hoxha. Me pas u strehua ne fshatin Krove te Jah Meta e ne Klos te Hasan Neziri etj.

Kehtu u largua edhe kater te tjere ne te dale te Pukes. Kaluan Ermese se Dedajve, Qaf-Rrgjane dhe trokiten te shtepia e Mustafe Laçit. I kerkuar t’i percillte te Uke I. Lluka. Ai qe u printe e njhihte burrerine e Ukes. I kerkon nje flte leje pe te kaluar ne Vaspas per ne Gjakove. Kete flete – leje e siguroi N/prefektit H.Elez Hoxha. Duke pare vendosmerine e populit per t’i ndihmuar kosovaret, te sigurimit qendruan ne heshtje dhe bene sikur nuk u takonte te nderhynin.

Imam Qazim Nushi sherbeu si Imam ne xhamin e fshatit Qerret si dhe ne disa xhamia te tjere ne rrethin e Pukes. Gjithashtu imam Qazim Nushi dha mesim per disa vite ne Mejtepin e fshatit Qerret.

Pergatiti: Gezim Kopani

Forumi Vizitor
"Mendo per te tjeret ate qe deshiron per veten tende"
Hadith i Hz. Muhammed a.s.
avatar
Gezim Kopani
Suportues
Suportues

Numri i postimeve : 88
Piket : 220
Respekti : 105
Date e hyrjes : 30/01/2011
Mosha : 34
Vend ndodhja : Pukë

http://gezim-kopani.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi