identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Imam Sahit Hoxha

Shko poshtë

Imam Sahit Hoxha

Mesazh nga Gezim Kopani prej Sat Sep 14, 2013 1:40 pm


Sahit Hoxha ishte prej fshatit Lejthize. Mesimet e para i mori ne mejtepin e “Koderhanit” Puke. Me hapjen e mejtepit ne Gryke-Kabash, ku mesohej edhe gjuha shqipe, vazhdoi per 3 vjet ne fshatin Kabash.

Mejtepin e Kabashit e kreu shkelqyeshem. Me interesimin e imam Sadik Prishtines, perfundon Medresene e Shkodres. Pati tregetar shkodrane, qe e ndihmuan ekonomikisht qe te perfundonte medresene. Ne fillim e pati te veshtire. Ato pak pare qe pati, iu mbaruna. Deshira per te vazhduar studimet islame ishin aq te medha sa filloi te shkonte ne mesim pa ngrene. Duke ecur, i bie te fiket prej urie. Kalimtaret e ndihmojne te ngrihet.

Tregtari bamires Man Tepelia i siguroi bursen. Ai mbeti gati anonim, por bujaria e tij ndihmoi nje medresist qe te behet imam, nje prej imameve me te shquar e me te perkushtuar te Pukes.

Me 1936-1937 sherbeu imam ne Mes Myselin te Shkodres , 1938 imam ne fshatin Micoj te Pukes. Me 1930-1940 sherbeu imam ne Vaspas. Plot 26 vjet (1941-1967) imam Sahit Hoxha sherbeu si imam ne xhamin e fshatit Kabash Puke.

Gjate viteve ne sherbim, gjithmone ka qene i gatshem, serioz dhe i kujdesshem ne cdo sherbim fetare. Gjate ”LANCL” shtepia e tij ishte nje nga bazat e luftes. Edhe pse ne gjendje ekonomike te renduar ishte bujar e mikprites.

Imam Sahit Hoxha vdiq ne vitin 1976 ne moshen 82 vjecare.Pergatiti: Gezim Kopani

Autore: Xhemal Meçi, Gezim Kopani

Burimi: Xhemal Meçi, Arkivi i Myftinise Puke, antare te Keshillit te Myftinise se rrethit Puke dhe Gezim Kopani

Forumi Vizitor
"Mendo per te tjeret ate qe deshiron per veten tende"
Hadith i Hz. Muhammed a.s.
avatar
Gezim Kopani
Suportues
Suportues

Numri i postimeve : 88
Piket : 220
Respekti : 105
Date e hyrjes : 30/01/2011
Mosha : 34
Vend ndodhja : Pukë

http://gezim-kopani.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi