identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Imam Sahit Hoxha

Shko poshtë

Imam Sahit Hoxha

Mesazh nga Gezim Kopani prej Sat Sep 14, 2013 1:40 pm


Sahit Hoxha ishte prej fshatit Lejthize. Mesimet e para i mori ne mejtepin e “Koderhanit” Puke. Me hapjen e mejtepit ne Gryke-Kabash, ku mesohej edhe gjuha shqipe, vazhdoi per 3 vjet ne fshatin Kabash.

Mejtepin e Kabashit e kreu shkelqyeshem. Me interesimin e imam Sadik Prishtines, perfundon Medresene e Shkodres. Pati tregetar shkodrane, qe e ndihmuan ekonomikisht qe te perfundonte medresene. Ne fillim e pati te veshtire. Ato pak pare qe pati, iu mbaruna. Deshira per te vazhduar studimet islame ishin aq te medha sa filloi te shkonte ne mesim pa ngrene. Duke ecur, i bie te fiket prej urie. Kalimtaret e ndihmojne te ngrihet.

Tregtari bamires Man Tepelia i siguroi bursen. Ai mbeti gati anonim, por bujaria e tij ndihmoi nje medresist qe te behet imam, nje prej imameve me te shquar e me te perkushtuar te Pukes.

Me 1936-1937 sherbeu imam ne Mes Myselin te Shkodres , 1938 imam ne fshatin Micoj te Pukes. Me 1930-1940 sherbeu imam ne Vaspas. Plot 26 vjet (1941-1967) imam Sahit Hoxha sherbeu si imam ne xhamin e fshatit Kabash Puke.

Gjate viteve ne sherbim, gjithmone ka qene i gatshem, serioz dhe i kujdesshem ne cdo sherbim fetare. Gjate ”LANCL” shtepia e tij ishte nje nga bazat e luftes. Edhe pse ne gjendje ekonomike te renduar ishte bujar e mikprites.

Imam Sahit Hoxha vdiq ne vitin 1976 ne moshen 82 vjecare.Pergatiti: Gezim Kopani

Autore: Xhemal Meçi, Gezim Kopani

Burimi: Xhemal Meçi, Arkivi i Myftinise Puke, antare te Keshillit te Myftinise se rrethit Puke dhe Gezim Kopani

Forumi Vizitor
"Mendo per te tjeret ate qe deshiron per veten tende"
Hadith i Hz. Muhammed a.s.
avatar
Gezim Kopani
Suportues
Suportues

Numri i postimeve : 88
Piket : 220
Respekti : 105
Date e hyrjes : 30/01/2011
Mosha : 34
Vend ndodhja : Pukë

http://gezim-kopani.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi