identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Tyrbja e Pukes

Shko poshtë

Tyrbja e Pukes

Mesazh nga Gezim Kopani prej Sat Sep 14, 2013 1:37 pm

Pas vendosjes se granizonit turk, duket rreth viteve 1840, nga ana VI, e xhamise nja 40 m larg saj, u ndertua Tyrbja e Pukes.

Ne ate vend thuhet se nje nizam turk desh te bente ujet, ate cashte ndodhi mrekullia. Qenka cenuar nje varr i nje “njeri te mire”. Menjehere ushtari na qenka “shitue”[1]. I ka dale kryet mbas shpine dhe ka shkumue per goje. Nizamet e tjere e kane larguar prej aty dhe i kane dhene ndihme me imamin e taborrit.

Kjo ngjarje u be shka per ndertimin e tyrbes ne ate vend. Deri nga fillimi i vitit 1912 asaj tyrbje i kan sherbyer vendasit. Me pas nuk u kujdes kush per te. Tyrbja u shemb e u rrafshua. Fakti qe nuk u kujdes kush per te me vone, as nuk u ripertri me, duke mos lene asnje ujtim per rolin e saj, ndryshe nga Tyrbeja e Simonit ne Dukagjin te Malziut.

Megjithatem te Gryke-Gjytes (Gryke-Prronit), ka te moshuar qe thone se shohin, prape drite, ku ishte tyrbja. Drita, sipas tyre zbret tek ujet dhe mandej ngjitet lart, ku ishte tyrbja.

Pergatiti: Gezim Kopani

Autor: Xhemal Meçi

Libri “Kabashi Puka qe ne lashtesi” fq.97

[1] *shitue- prish

Forumi Vizitor
"Mendo per te tjeret ate qe deshiron per veten tende"
Hadith i Hz. Muhammed a.s.
avatar
Gezim Kopani
Suportues
Suportues

Numri i postimeve : 88
Piket : 220
Respekti : 105
Date e hyrjes : 30/01/2011
Mosha : 34
Vend ndodhja : Pukë

http://gezim-kopani.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi