identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Gruaja Dhe Facebook-U

Shko poshtë

Gruaja Dhe Facebook-U

Mesazh nga Muslimanja prej Tue Apr 23, 2013 1:25 pm

Të jesh grua me këto cilësi dhe Facebook, vepro kështu…

Të jesh grua Sociale.
Mos e bëj facebook-un mjetin e vetëm për ta mbushur kohën e lirë.

Cakto një kohë brenda ditës për shfletimin e facebook-ut prej 1 deri në 2 orë dhe për këtë ndihmohu me orë që të kujton se mbaroi koha e përcaktuar.

Shiko mardhëniet e tua ditore me prindërit dhe familjen tënde.

Mundohu t’i vizitosh ata në rend të parë sepse ata janë më parësorë se shokët e tu në facebook, në menyrë që ta menjanosh izolimin nga facebook-u.

2. Të jesh nënë shëmbëlltyrë.

Mos qëndro para facebook-ut përderisa fëmijët e tu nuk kanë me çka ta mbushin kohën e lirë të tyre.

Rekomandohet të hysh në facebook duke qenë ata në gjum apo duke shikuar televizion, gjat kohës së tyre të caktuar (për shikim e tij).

Bëje një kohë për dëgjimin dhe shoqërimin me fëmijet e tu.

3. Të jesh Zojë e shkathët e shtëpisë.

Mos qëndro në facebook para se t’i mbarosh punët e shtëpisë dhe të qëndrosh me familjen tënde gjat ngrënies së ushqimit.
4. Të jesh Adhuruese e denjë.

Namazi, namazi, namazi të jetë më parësor për ty, sepse asgjë nuk ndryshon nga faqja e facebook-ut tënd derisa ti falesh.

Mos qëndro para facebook-ut derisa nuk ke përfunduar leximin e pjesës tënde ditore nga Kur’ani dhe nga përmendjet (dhikret) e përgjithshme.

Facebooku është rrjet që lidhë botën, e mira e saj është e mirë dhe e keqja e saj është e keqe; kush e don të mirën nxiton drejt saj dhe e shfrytëzon teknologjinë për thirrje në rrugën e Allahut.

Ke kujdes! Të bësh shpërndarjen e lajmeve, të zbulosh të metat e njerëzve, të shikosh privatësitë e robërve të Allahut si shikimi në fotot personale, etj.

Allahu ka thënë: “Mos spiunoni njëri-tjetrin…” (Huxhurat, 12).

Ndërsa Muhammedi, alejhi selam, ka thënë: “Musliman është ai që të tjerët janë të shpëtuar nga dora dhe gjuha e tij.”
Facebook është një rast i mirë për t’u lidhur me dijetarët, thirrësit islam, kërkuesit e dijes, poetët, gazetarët dhe ata që ndikojnë në shoqëri pozitivisht drejtpërdrejt e jo me ndërmjetësues.

Ti, dinjitetshëm duhet ta shfrytëzosh këtë duke zgjedhur faqet dhe shokët e hajrit.
5. Të jesh Grua e ndershme.

Gruaja e ndershme është libër i mbyllur që nuk e lexon pos burri që ka zgjedhur të ishte shoku i saj në jetë; mos e hap librin për çdo kend dhe të dhënat e tua personale mbaji larg tastierës së kompjuterit.
Allahu ka thënë: “Juve do t’iu kujtohet se çka ju them, kurse unë çështjen time ia lë Allahut, Allahu me të vërtetë i sheh njerëzit.” (Gafir, 44)
avatar
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 598
Piket : 1922
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 39
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi