identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (875)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (324)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Mejtepi i fshatit Qerret

Shko poshtë

Mejtepi i fshatit Qerret

Mesazh nga Gezim Kopani prej Fri Jan 04, 2013 3:47 pm

Ne rrethin e Pukes kan funksionuar disa Mejtepe (Shkolla Islame) ku nder me kryesoret radhitet Mejtepi i fshatit Qerret,Kabash dhe Micoj.

Fshati Qerret eshte i vetmi fshat i cili eshte 100% mysliman. Per shkak edhe te besimit por edhe te etnise se tyre ne kete fshat ka te ardhur edhe nga viset e tjera shqiptare. Fshati luftoi kuder pushtimeve Serbo Malazeze,Italiane etj .
Pas vitit 1350 ku filloi te behet edhe konvertimi ne fene islam ne Shqiperi edhe rrethi i Pukes pati konvertime ne besimin mysliman. Vendet e para qe filloi perhapja e besimit islam ishin: Puke, Qerret, Kabash,Kryezi et.
Ne ate kohe shtepiat myslimane numeroheshin me gishta. Besimi islam ne fshatin Qerret u be 100% duke e renditur keshtu i vetmi fshat me nje besim te vetem.
Duke qene i tille banoret e fshatit Qerret moren vendim per te ndertuar Xhamin e tyre. Ato fillimisht u bashkuan dhe moren vendim per te dhuruar toke vakuf mbi 15 dylym Xhamise . Ne te njejtin vendim banoret vendoset ti dhurojne Xhamise kullotat e saj, ara, madje edhe malin e vet. Edhe sot banoret e fshatit Qerret permendin malin e Xhamise .
Me dhurimin e kesaj siperfaqja banoret filluan te grumbullojne te holla per te ndertuar Xhamin e fshatit por ne te njejten kohe edhe Mejtepin e fshatit.
Mejtepi u ndertua karshi Xhamise se fshatit. Fillimisht Mejtepi i fshatit Qerret kishte vetem nje dhome me pas u ben dy dhoma. Ne ate kohe Mejtpi ishte i vetmi vend ku femijet e fshatit mesonin lexim e shkrim.
Sipas te dhanave Myftinia e rrethit Puke e drejtuar nga Myftiu imam Zenel Hoxha i dha perparsi mesimit te femijeve ne Mejtepet e Pukes,Qerretit,Kabashit,Micoj,Kryezi e Iballe. Gjate vizitave qe zhvillonte Myftiu Mejtepet furnizoheshin me libra Islam, lapsa, defter (fletore) madje ka pas raste edhe me ndihma te tjera .
Sipas banoreve te fshatit Qerret Mejtepi rregullisht ka funksionuar nen kujdesin e imamit te Xhamise se fshatit i cili njekohesisht ka qene edhe mesues i nxenesve. Mejtepi i fshatit Qerret ka funksionimin e tij qe nga viti 1900.
Imamet e Xhamise se fshatit Qerret kane qene nga: Kosova, Shkodra dhe Puka.
Hoxha me i njohur qe ka sherbyer me se shumti ne fshatin Qerret ka qene imam Qazim Nushi. Per 33 vjet Qazim Nushi ka sherbyer si imam por edhe si mesues ne Mejtepin e fshatit. Ne mejtepin e Qerretit Hoxhallaret pervec mesimeve islame kan dhene mesim per: mesimin e gjuhes shqipe, shkrim ne gjuhen shqipe.
Me formimin e shtetit Shqiptare filloi edhe ndertimi i shkollave te para Shqipe. Fillimisht shkolla e fshatit Qerret u be ne Mejtepin e Xhamise se fshatit. Me nje leje te dhene nga Myftinia e rrethit Puke filloi per here te pare punen shkolla e fshatit Qerret e cila per disa vite vazhdoi punen ne Mejtepin e Xhamise se fshatit Qerret.
Ne kohen e Zogut, edhe ne shkollen e fshatit Qerret Hoxha jepte mesim mbi besimin islam. Ne ate kohe numeroheshin deri ne 30 nxenes qe mesoshin ne Mejtepin e fshatit Qerret. Mejtepi kishte ecuri te larta sidomos ne kohe e veres pasi mesimet ne ate kohe zhvilloheshin ne vere. Sipas konkurseve te ndryshme qe zhvilloheshin nga Myftinia e Puke mes Mejtepeve per gjate muajit Ramazan Mejtepi i Qerretit dhe i Kabashi dalloheshin pasi kishin nxenes shume dhe nxenes qe mesonin.
Sipas te dhenave Mejtepi i fshatit Qerret vazhdoi rregullisht deri ne vitin 1940. Pas demokracise Myftinia e rrethit Puke ka organizuar ne vitin 1999-2000-2004-2010-2012 disa kurse verore ku mesohej mesime mbi lendet islame.


_________
Pergatiti: Gezim Kopani
Burime shtese: Elez Tafilaku, Ali Pema, Faik Velia (Kryeplak), Arkivi i Myftinise Puke etj.
Date 02 tetor 2012

Forumi Vizitor
"Mendo per te tjeret ate qe deshiron per veten tende"
Hadith i Hz. Muhammed a.s.
avatar
Gezim Kopani
Suportues
Suportues

Numri i postimeve : 88
Piket : 220
Respekti : 105
Date e hyrjes : 30/01/2011
Mosha : 34
Vend ndodhja : Pukë

http://gezim-kopani.blogspot.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi