identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Deklaratë historike e NASA-s: Zbuluam molekula organike në Mars!

Shko poshtë

Deklaratë historike e NASA-s: Zbuluam molekula organike në Mars!

Mesazh nga era prej Fri Nov 30, 2012 8:34 pm

“Ndoshta roboti Curiosity zbuloi në Mars molekula organike”, kjo ishte deklarata historike e shkencëtarit të NASA-s, Charles Elachi, deklarim i cili mesa duket do të përmbysë çdo gjë që njihnim dhe dinim deri më sot!
Drejtori i laboratori të aeronautikës shtytëse të NASA-s, e bëri këtë deklarim gjatë një seminari në Universiteti “La Sapienza” e Romës.
Ndërkohë rezultatet përfundimtare të analizave të kampionëve të marsit, pritet të dalin nga komuniteti shkencor dhe të gjithë laboratorët që janë angazhuar në këtë proces, në 3 dhjetor!

Sipas shkencëtarëve, ekzistenca e jetës në Planetin e Kuq është e “prekshme” dhe me baza…!
Në një tentativë për të “qetësuar” shpresat për këtë fakt me rëndësi historike, pra se të dalin rezultatet përfundimtare dhe faktet, shkencëtari Elachi theksoi:
“Të dhënat paraprake japin të dhëna të arsyeshme në lidhje me ekzistencën e jetës në formën e të dhënave të thjeshta organike molekulare por jo biologjike”.
“Roboti Curisity”, vijoi ai: “Nuk është i pajisur me aparatura të cilat mund të njohin automatikisht me anë të procedurave analitike të analizimit specifik të molekulave biologjike, por nëse analizojmë të dhënat e dërguara do zbulonim në të vërtet nëse Planeti i Kuq dikur ka patur jetë apo ka ekzistuar jete në çdo lloj forme jete…!”

(a.k/b.sot/BalkanWeb)
avatar
era

Numri i postimeve : 332
Piket : 870
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.forumo.org/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi