identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (872)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (300)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Prezantohet roboti i pare shqiptar

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Prezantohet roboti i pare shqiptar

Mesazh nga era prej Wed Oct 10, 2012 9:36 pm


Dy vjet me pare idea per te nisi permes nje punimi shkencor doktorature. Eva Cipi dhe Alketa Hysi, inxhiniere kompjuterash, hartuan softin e pare te nje roboti “made in Albania”. U krijuan simulime per agjente robotike, te fokusuar ne nje sistem navigimi te palevizshem. Me shume kembengulje dhe peripeci, projekti sot ka avancuar ne kete aplikacion.

“Qellimi ka qene ndertimi i nje prototipi robotik qe do te aplikohet ne supermarkete”, shprehet inxhinierja.

Per inxhiniere Even, ky eshte nje hibrid i sjelle ne jete permes nje arkitekture informatike shume komplekse. Avantazhi i simulimit te ketij roboti, tanime i pershtatur per nje mjedis fizik, eshte kombinimi i simulimit off line dhe atij on line: “Per ne inxhinieret kapacitetet perpunuese te robotit jane te kufizuara. Me kete kombinim ne rrisim kapacitetet perpunuese duke lejuar qe sistemi yne te performoje sjellje inteligjente te avancuara.”
Kjo krijese e vogel informatike eshte e afte te marre komanda nga sistemi qendror, nepermjet te cilit lidhet me eireless: “Kjo eshte nje pjese e sistemit te menaxhimit implementuar tek nje aparat i vogel. Realizon detyren e furnizimit automatik ne pikat e sherbimit.”

Qe ne nje projekt me madhor mund te perkthehej ne nje robot, i cili do te marre detyren e furnizimit te rafteve te supermarketit me produkte, momentin qe ato do te shiten.

“Roboti do te realizoje funksionet qe kemi bere ne simulim. Si fillim e kemi ndertuar ne menyre qe te shmange perplasjet. Me pas e kemi ndertuar qe te kape objektet e t’i leshoje ato. Ne te ardhmen do te jete navigimi”, shprehet Gabor Vasmatics, i cili eshte inxhinier informatike dhe ka punuar veçanerisht per venien ne jete te ketij aplikacioni. I dashuruar me krijesen e vogel modifikuar prej tij, Gabor thote se prototipi eshte blere dhe mbi te eshte punuar idea e nje roboti-agjent qe do te zevendesonte edhe punonjesin me te devotshem ne nje supermarket gjigand. Pajisja ka qene e kompletuar me sensore dhe krahe, por i mungonte truri.
Sigurisht qe ky nuk eshte nje qenie perfekte me sjellje inteligjente informatike. Por per Even tanime jane marre prova te sigurta per nje projekt me madhor: “Punon normalisht edhe pse me disa kufizime.”

Roboti i pare i programueshem ne bote eshte krijuar me 1954 nga George Devol. Ai iu shit kompanise General Motors ne 1961, ku u perdor per transportin e pjeseve te nxehta metalike gjate prodhimit te makinave ne Nju Xhersi. Prej atehere robotika eshte zhvilluar me ritme marramendese, por ne Shqiperi kjo fushe preket ne shekullin e 21-te, me nje krijese qe edhe pse ende foshnjore, premton shume.

Gabor thote: “Ishte bukur kur realizuam komunikimin me wireless se ketu kjo gje nuk ishte bere me pare. top-channel./24or/
avatar
era

Numri i postimeve : 300
Piket : 827
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.forumo.org/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi