identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


AKADEMIKËT TURQ PRODHOJNË LËKURË NJERIU NGA PENDËT E PULËS

Shko poshtë

AKADEMIKËT TURQ PRODHOJNË LËKURË NJERIU NGA PENDËT E PULËS

Mesazh nga Albani prej Wed Oct 10, 2012 9:24 pm


Akademikët turq me detyrë në Universitetin Kocaeli kanë arritur të prodhojnë lëkurë njeriu nga pendët e pulës.Doc. Dr. Gyralp Ozkoç (Güralp Özkoç) pedagog në Fakultetin e Inxhinierisë në Universitetin “Kocaeli” ka prodhuar nga puplat e pulës një produkt biomedikal me vlerë të lartë të shtuar, i cili do të përshpejtojë përmirësimin e djegieve në lëkurë dhe humbjet e indeve.

Produkti i ri do të përdoret në veçanti në kurimin e plagosjeve dhe djegieve dhe do të sigurojë riciklimin në ekonomi të 30 mijë tonë puplave të pulës që shkojnë dëm në plehra.

Ozkoç sqaron se me mijëra tonë pendë pulash në gjendje mbeturinash merren nga thertoret dhe pasi pastrohen mirë kompozitët e puplës shkrihen me teknikën e përzierjes në një tretësirë deri sa të përfitojmë një fibroid të veçantë. Pasta duke përdorur shumë teknika të reja kemi siguruar fije dhe lëndën e keratinës, të cilat krijojnë një komunikim mjaft të fuqishëm me trupin e njeriut./trt/

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi