identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


NASA: SONDA "CURIOSITY" IDENTIFIKON GURIN E PARË NË MARS NËPËRMJET NJË KAMERE

Shko poshtë

NASA: SONDA "CURIOSITY" IDENTIFIKON GURIN E PARË NË MARS NËPËRMJET NJË KAMERE

Mesazh nga Muslimanja prej Tue Aug 21, 2012 6:00 pm


Sonda robotike "Curiosity", që zbarkoi në Mars në fillim të gushtit, identifikoi gurin e parë me madhësinë e një grushti, nëpërmjet një kamere të vogël dhe hapi për herë të parë krahun e tij të telekomanduar, bënë të ditur burime në Nasa.
"Sonda, e cila u lëshua nga Agjencia Hapësinore Amerikane kaloi kamerën e saj, 'ChemCam' mbi një copë shkëmbi", theksuan burimet.

"Presim zbulime të rëndësishme shkencore me kamerën 'ChemCam', që do të analizojë disa mijëra objektivavë gjatë dy viteve të ardhshme", deklaroi Sylvestre Maurice, një përgjegjës në Nasa.

"ChemCam" është një nga mjetet më të rëndësishme të "Curiosity" dhe një nga më të dallueshmit.

Përbëhet nga një lazer, një teleskop dhe një aparat fotografik dhe do të shërbejë për eksplorimin e shkëmbinjve deri në 9 metra thellësi.
avatar
Muslimanja
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 598
Piket : 1922
Respekti : 9
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 39
Vend ndodhja : Tirane

http://islami-puke.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi