identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


ZBULOHET ÇOKOLATA 2500-VJEÇARE

Shko poshtë

ZBULOHET ÇOKOLATA 2500-VJEÇARE

Mesazh nga Admin prej Sat Aug 04, 2012 12:49 pm


Në gadishullin Jukatan të Meksikës janë gjetur mbetjet e një çokolate 2 mijë e 500 vjeçare.

Arkeologët kanë gjetur mbetjet e çokolatës nga fisi Maja në një pjatë në vend të gotës.

Dihet se Majat çokolatën e përdornin si një pije freskuese ndërsa ky zbulim tregon se ata çokolatën do ta kishin përdorur edhe si mëlmesë ose sos në ushqime.

Ky zbulim i bërë nga Institucioni Kombëtar Antropologjik dhe Historik i Meksikës, ndryshoi mendimin mjaftë të përhapur se çokolata në kulturat para hispanike përdorej si pije.

Besohet se këto lloj pijesh, të cilat përgatiteshin nga kokrrat dhe korja e kakaos, gatuheshin duke i shtypur kokrrat e kakaos dhe përziheshin me lëngje ose me fermentimin e koreve të mbetura nga kokrrat e kakaos, dhe kjo pije u shërbehej personave të zgjedhur.

Arkeologu Tomas Gallareta në deklaratën e bërë thotë: “Për herë të parë u gjet kakaoja në pjatën e ushqimit. Nuk është e mundshme që kakaoja ishte në pjata për tu bluar. Sepse për bluarjen e kokrrave të kakaos majat përdornin gurë të mullirit e jo pjata”.

Gjurmët e çokolatës të gjetur mbi pjatë janë gjetur në fushën e gërmimit Paso del Macho në gadishullin Jukatan në vitin 2011.

Testet e kryera me ndihmën e shkencëtarëve nga shkolla e lartë Millsaps College në Jackson të Mississippi të SHBA të cilët bashkëpunojnë në një projekt të përbashkët të hulumtimit kanë vërtetuar edhe zyrtarisht se bëhet fjalë për çokolatë.

Sipas deklaratës së bërë nga Institucioni Kombëtar Antropologjik dhe Historik i Meksikës, thuhet se ky zbulim tregon se disa gjella të kuzhinës meksikane që si bazë kanë çokolatën datojnë nga periudha e lashtë.
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 1312
Piket : 18957
Respekti : 19
Date e hyrjes : 23/01/2011
Mosha : 19
Vend ndodhja : Shqiperi

http://forumivizitor.forumo.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi