identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


AUSTRALI - NJË THESAR EGJIPTIAN ZBULOHET NË NJË MUZE

Shko poshtë

AUSTRALI - NJË THESAR EGJIPTIAN ZBULOHET NË NJË MUZE

Mesazh nga Albani prej Sun Apr 22, 2012 12:32 pm

Disa fragmente të një libri të Egjiptit të Lashtë u zbuluan rastësisht në një muze australian duke ekzaminuar një copë të vogël të papirusit mes objekteve për një ekspozitë, bëri të ditur një historian britanik.

John Taylor, një egjiptolog i famshëm i "British Museum", njoftoi se zbulimi i tij ishte bazuar në një copë të papirusit me hieroglife të Amenhophisit, që figuronte në ekspozitën e mumjeve të reja të "Queensland Museum" në Brisbane, një shtet në verilindje të Australisë.

Kjo pjesë ndodheshe në një kuti antike për ekspozitën, në të cilën ishte varur rastësisht.

Copat e papirusit ishin pjesë e një donacioni privat në vitin 1913 dhe nuk ishin ekspozuar në përgjithësi, por u nxorrën për të shoqëruar ekspozitën e mumjeve, në të cilën Taylor kishte ardhur për të ndihmuar.

Mbreti i Egjiptit në shekullin e XV-të para J.K., ishte një ndërtues i madh dhe një nga ndërtesat e tij ishte tempulli i madh i Amun në Karnak, pranë Luxorit, një nga vendet aktualisht më të vizituar nga turistët.

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi