identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Në Afërditë ka jetë

Shko poshtë

Në Afërditë ka jetë

Mesazh nga Albani prej Mon Jan 23, 2012 9:18 pm


Një shkencëtar rus pretendon se ka arritur të zbulojë se në planetin e Afërditës ka jetë, pas fotografive të riegzaminuara, të kapura nga një satelit rus, i cili u ul në sipërfaqen e planetit 30 vjet më parë.

Fotografitë e planetit të dytë në radhën e largësisë nga Dielli janë marrë në vitin 1982, por u rishqyrtuan me disa teknika të reja nga Leonid Ksanfomaliti, antar i Akademisë Ruse të Shkencave dhe kërkues i Institutit Hapësinor.

Ksanfomaliti ka arritur të identifikojë një trup, i cili është shumë i ngjashëm me një akrep. Nga sekuenca e fotografive të marra dhe të zmadhuara, duket qartë se “akrepi” ka qenë në lëvizje, kur sekuenca fotografike e ka fotografuar pa patur atë si objektiv.

Afërdita është planeti më i ngjashëm me Tokën në sistemin tonë diellor përsa i përket madhësisë. Diametri i Afërditës në ekuador është prej 12 201 kilometrash, ndërsa ai i Tokës vetëm shtatë kilometra më shumë.

Megjithatë, struktura e tij është tërësisht e ndryshme. Afërdita është planeti më i nxehtë në sistem, falë atmosferës së përbërë në 97% të saj nga dioksidi i karbonit, një gaz që krijon një efekt serë jashtëzakonisht të fortë.

Planeti ka një distancë prej 67,2 milion kilometrash nga Dielli, tre herë më afër se Toka dhe ka një temperaturë konstante prej 480 gradësh në sipërfaqe. Afërdita është më e nxehtë edhe se Mërkuri, planeti i ndodhur më pranë Diellit.

Ndonëse mundësia që jeta të ekzistojë në këtë planet është hedhur kategorikisht poshtë në të shkuarën nga studime serioze, Ksanfomaliti argumeton se “shkencëtarët që nuk i besojnë këto teori nisen nga parakushti i gabuar se jeta në planete të tjera duhet të plotësojë të njëjtat kushte në si në Tokë. Megjithatë, oksigjeni dhe uji nuk janë kushte të detyrueshme për ekzistencën e formave të jetës jashtë planetit tonë”.

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi