identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Zbulohet kur vdiq Detit i Vdekur

Shko poshtë

Zbulohet kur vdiq Detit i Vdekur

Mesazh nga Brikena prej Tue Jan 17, 2012 9:38 am

Një zbulim shkencor ka arritur të përcaktojë kohën ekzakte se kur “vdiq” Deti i Vdekur.

Sot një liqen në brendësinë e territorit të Izraelit, Deti i Vdekur ka mbajtur gjithmonë një mister brenda tij për evokimin e tij në bibël dhe faktin që vazhdon të thahet në mënyrë të mistershme.

Sedimente të nxjerra nga thellësia e Detit të Vdekur, treguan se procesi i shuarjes së tij nisi pikërisht 120 mijë vjet më parë, kur planeti pësoi një proces ngrohjeje.

Sipas studiuesve, një fakt i tillë përbën një motiv të madh shqetësimi, pasi tregon se çfarë mund të ndodhë me Lindjen e Mesme, nëse procesi aktual i ngrohjes globale do të vazhdojë.

”Si rrjedhojë e ngrohjes që ndodhi 120 mijë vjet më parë, toka përreth Detit të Vdekur u bë më e etur për ujë dhe burimet e lumenjtë që e furnizonin, e shpërndanë rrjedhën e tyre gjithmonë e më shumë", sqaroi një prej studiuesve.

Aktualisht, në zonat dikur të mbuluara nga Deti i Vdekur është regjistruar niveli më i ulët gjeografik i pambuluar nga uji, 400 metra nën nivelin e detit. Ujrat vazhdojnë të tërhiqen vit pas viti, diçka që duket qartë nga brazdat e formuara në bregdetin që ndryshon gjithmonë

avatar
Brikena

Numri i postimeve : 42
Piket : 78
Respekti : 100
Date e hyrjes : 15/03/2011
Mosha : 27
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi