identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


NASA VAZHDON MISIONIN NË HËNË

Shko poshtë

NASA VAZHDON MISIONIN NË HËNË

Mesazh nga Albani prej Mon Jan 02, 2012 9:07 pm

Kanë hyrë në orbitën e hënës 2 satelitët kërkues binjakë që Administrata Kombëtare Aeronautike dhe Kozmike e Amerikës, NASA, i kishte lëshuar 3 muaj më parë.

Dy satelitët e lëshuar nga NASA 3 muaj më parë me një raketë të vetme hynë në orbitën e Hënës, që ishte edhe objektivi i tyre.

Satelitët pasi bënë një rrugë rreth 385 mijë kilometra të gjatë zunë vend në orbitën e hënës me diferencë prej një ditësh secili.

Mjetet monitoruese do të zbresin në një orbitë që do të jetë në lartësinë 55 km përreth Hënës dhe duke filluar nga muaji mars do të nisin të dërgojnë të dhëna.

Me anë të këtyre të dhënave do të nxirret harta e detajuar mbi terrenin e Hënës dhe forcën e gravitetit në satelitin e tokës si dhe do të sigurohen informacione të reja për strukturën e brendshme të Hënës.

Mësohet se studimi në fjalë do të kushtojë afërsisht 500 milionë dollarë dhe me anë të tij do të kemi më shume njohuri mbi krijimin e Hënës dhe të Tokës para 4,5 miliardë vjetëve.

Kështu pas një pauze të gjatë Agjencia Kombëtare Aeronautike dhe Kozmike e Amerikës, NASA, nisi t’u kushtojë sërish rëndësi studimeve në Hënë.

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi