identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (872)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (300)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


ZBULIM I NJË MATERIALI INOVATIV NGA SHKENCËTARËT KINEZË

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

ZBULIM I NJË MATERIALI INOVATIV NGA SHKENCËTARËT KINEZË

Mesazh nga Albani prej Thu Nov 17, 2011 10:15 pm

Shkencëtarët kinezë kanë zbuluar një material, gërvishtjet e të cilit mund të riparohen me anë të lagështirës, ose ujit.Shkencëtarët kinezë kanë zbuluar një material, gërvishtjet e të cilit mund të riparohen me anë të lagështirës, ose ujit.

Sipas studimit të publikuar në revistën Angewandte Chemie, kimisti me detyrë në Universitetin Jilin, Junqi Sun dhe ekipi i tij, me përzierjen e formuar nga bashkimi i lëndëve si polietilenim dhe acid poliakrilik, të cilën e kishte përhapur në një sipërfaqe, arriti që të gërvishturat e kësaj të fundit deri në një thellësi sa 1 e 1 miliona e metrit, të mbylleshin vetë në një mjedis të lagësht, ose kur u hidhej shumë paj ujë përsipër.

Karakteristika më e rëndësishme e kësaj veshjeje, që rigjenerohej vetvetiu, është se në krahasim me materialet e zbuluara më parë nuk duhet mbajtur nën një dritë të fortë, ose të ngrohet.

Shkencëtarët cilësojnë se kjo veshje, qëndrueshmërinë e të cilës duan që ta rrisin, do të mund të shërbejë për mbështjelljen e ekraneve të sidomos telefonave celularë dhe aparateve të ngjashme.

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 697
Piket : 2398
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi