identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Roboti Asimo, tani është më inteligjent

Shko poshtë

Roboti Asimo, tani është më inteligjent

Mesazh nga Albani prej Thu Nov 10, 2011 10:58 pm

Asimo, roboti i famshëm i kompanisë Honda vazhdon të rritet. Shkencëtarët japonezë kanë revizionuar automën humanoide. Tani është në gjendje të kërcejë mbi një këmbë, të qëndrojë në ekuilibër e të “logjikojë”.

Roboti shpejt do të mund të përdoret në zonat e goditura nga katastrofat. Asimo i quajtur kështu për nder të shkrimtarit të fantashkencës Isaac Asimov, është i gjatë sa një fëmijë (130 cm),dhe tashmë është përmirësuar, për të qenë më i ngjashëm me një njeri.

Nga Honda Labs bëjnë të ditur se roboti peshon 6 kilogramë më pak se versioni i 2005, mund të eci me një shpejtësi deri në 9 km në orë, edhe së prapthi dhe në sipërfaqe jo të barabartë. Përveç kësaj njeh zërat e të paktën tre personave që flasin njëzëri falë analizës së zërit dhe njohjes së fytyrës. Me anë të gishtave mund të kuptohet në gjuhën e shenjave ose të hapë një shishe dhe të hedhë përmbajtjen në një gotë.

Asimo arrin të marrë vendime autonome në varësi të ambientit përreth, pra është shembulli i parë i kontrollit autonom të sjelljes.”Asimo përdor një inteligjencë artificiale me anë të së cilës është në gjendje të lëvizë vetëm, pa pasur nevojë që dikush ti japë urdhrin në distancë” ka shpjeguar presidenti i Honda, Takanobu Ito.

Asimo (që në japonisht do të thotë edhe këmbë) nuk është më “lodra” teknologjike e prezantuar në vitin 2000. Shumë shpejt do të mund të ndihmojë kundër rrjedhjeve radioaktive të reaktorit në Fukushima, pra një mision në shërbim të popullatës.

(a.s/BalkanWeb)

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi