identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Facebooku eshte ne gjendje t’iu ndryshoje trurin

Shko poshtë

Facebooku eshte ne gjendje t’iu ndryshoje trurin

Mesazh nga Albani prej Wed Oct 19, 2011 9:40 pm

Vjen një lajm i mirë për adhuruesit e Facebooku-t: rrjeti i famshem shoqërore mund të jetë n? gjendje të ndryshojë fizikisht trurin dhe madje ka një lidhje direkte midis numrit të miqve në internet e sasisë së lëndës gri në zonat cerebrale që i dedikohen socializmit. Këtë ka verifikuar një ekip kërkuesish të “University College” të Londrës, përmes një studimi të publikuar në revistën Proceedings della Royal Society Biological Sciences.


Shkencëtarët kanë kryer një vëzhgim të trurit në 3D të 125 studentëve universitar të Londrës. Kërkuesit kanë numëruar numrin e miqve të Facebooku për secilin vullnetar, ashtu siç vlerësuan edhe përmesat e rrjetës së miqve të tyre të vërtetë. Një lidhje e fortë është gjetur mes numrit të miqve të Facebook dhe sasisë së materies gri në disa pjesë të trurit të tyre. “Kemi gjetur disa zona që duket se kanë një lidhje me numrin e miqve që kemi, si realë, edhe virtual”, ka shpjeguar doktor Kanai Ryota, një nga kërkuesit e Universitetit. “Interesant do te jete fakti nëse këto struktura ndryshojnë në kohë. Kjo do të na ndihmojmë t’i përgjigjemi pyetjes nëse interneti ndryshon trurin tonë”.
Pprofessor Geraint Rees, i cili ka udhëhequr kërkimin, deklaron që kuptohet ende pak mbi impaktin e rrjeteve shoqërore në tru: “Studimi ynë do të na ndihmojë të kuptojmë sesi ndërveprimet tona me botën janë të ndërmjetësuara përmes rrjeteve sociale. Kjo duhet të na lejojë të nisim të ngrejmë pyetje inteligjente mbi raportin midis internetit dhe trurit. Çështje shkencore dhe jo të tipit politik”./ikub.al/

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi