identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (872)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (300)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Shperthim i madh ne planetin e diellit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Shperthim i madh ne planetin e diellit

Mesazh nga Bledari prej Sun Oct 09, 2011 12:09 pm

Observatori diellor dhe heliosferik (SOHO), një satelit që monitoron diellin, ka arritur të kap një skenë të mahnitshme këtë fundjavë: Një komet që përplaset në diell dhe pak sekonda më pas një shpërthim diellor. Video, e krijuar nga një sekuencë imazhesh, mund të duket si një prodhim i kinematografisë hollivudiane. Ajo tregon një komet të ndezur në flak që përplaset në sipërfaqen e diellit dhe pak sekonda më pas vëzhgohet një shpërthim i madh nga ana tjetër e diellit. Video krijon përshtypjen se shpërthimi, i cili quhet “coronal mass ejection” ose CME, mund të ketë ndonjë lidhje me kometën. Por shkencëtarët thonë se dy ngjarjet nuk janë të lidhura me njëra-tjetrën. I vetmi shpjegim i episodit, është koincidenca. (a.h/BalkanWeb)
avatar
Bledari

Numri i postimeve : 59
Piket : 219
Respekti : 100
Date e hyrjes : 29/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi