identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
Postuesit Kryesore
Admin (1329)
 
Forumi Vizitor (872)
 
Albani (697)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (300)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Arrihet të lexohet mëndja e njeriut

Mesazh nga era prej Sun Sep 25, 2011 12:13 pm

Shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë kanë arritur të riprodhojnë “filmin” që luhet në mendjen e një njeriu.

Për të rikrijuar dinamikën e eksperiencës vizive, ata përdorën rezonancë magnetike funksionale për imazhet (fMRI) për të matur aktivitetin e trurit të vullnetarëve që shihnin disa klipe të shkurtra.

Një model llogaritës iu shtua të dhënave të fMRI-së për të riprodhuar imazhet.

Ekipi i shkencëtarëve, i drejtuar nga Shinji Nishimoto dhe Jack Gallant, thanë se gjendemi dekada larg nga arritja e leximit të mendimeve të njerëzve.

Zbulimi mund të bëhet një mjet i rëndësishëm për komunikim, prej njerëzve që janë të paralizuar apo pacientëve në koma.

(a.h/BalkanWeb)
avatar
era

Numri i postimeve : 300
Piket : 827
Respekti : 102
Date e hyrjes : 25/03/2011
Mosha : 29
Vend ndodhja : Tirane

http://forumivizitor.forumo.org/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi