identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


ZBULOHEN PRANË "ROZAFËS" GJURMË ME MBISHKRIME

Shko poshtë

ZBULOHEN PRANË "ROZAFËS" GJURMË ME MBISHKRIME

Mesazh nga Albani prej Thu Sep 22, 2011 10:15 am

Arkeologët zbulojnë gjurmë me mbishkrime, i cili mendohet se i përket shekullit të parë para Krishtit, dy mijë vjet më parë.
Një grup arkeologësh të një ekspedite shqiptaro-polake, zbuluan dje teksa gërmonin në territorin e Parkut Arkeologjik pranë Kalasë “Rozafa” në Shkodër, gjurmë me mbishkrime, i cili mendohet se i përket shekullit të parë para Krishtit, dy mijë vjet më parë.


Drejtori i Parkut Arkeologjik të Shkodrës, Nikolin Shati, u shpreh për mediat se “objekti në fjalë, i gjetur në oborrin e dytë të kalasë së lashtë “Rozafa”, pranë njërit prej ujëmbledhësit të saj, është konstatuar një vit më parë nga punonjësit e këtij parku, ndërkohë që nxjerrja në dritë e këtij zbulimi u bë i mundur nga ekspedita e arkeologëve të huaj dhe atyre shqiptarë”.

Nga studimi që iu bë dokumentit në fjalë nga ana e specialistëve të Parkut Arkeologjik, si dhe atyre të ekspeditës shqiptaro-polake, Shati thotë se pretendohet të jetë një tip akti juridik i kolonizimit romak të Shkodrës dhe rënies së Perandorisë Ilire të periudhës së Augustit, që i përket rënies së mbretëreshës Teuta.Këto deshifrime, që janë të shkruara në një pllakë guri të ujëmbledhësit të kalasë, sipas drejtorit të Parkut Arkeologjik në qytetin verior, do të verifikohen dhe studiohen më saktësisht nga Instituti i specializuar i Arkeologjisë në Francë.


Për drejtorin e këtij institucioni, "ky është dokumenti i parë i kësaj periudhe, pasi më përpara nuk ka dokument tjetër që vërteton periudhën e shekullit të parë para Krishtit dhe shekullit të parë pas Krishtit dhe në këtë rast është një sinjal shumë i mirë për gërmimet arkeologjike në zonën e Shkodrës, çka tregon se në vijim të punimeve dhe gërmimeve të arkeologëve shqiptarë dhe të huaj, pritet të dalin në dritë vlera të konsiderueshme historike të Shkodrës së vjetër antike”.

Forumi Vizitor
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
(`*•.¸(`*•.¸¸.•*´)¸.•*´ )
«´ •.* I LOVE ALLAH *•´¨`»
(¸.•*´(¸.•*´`*•.¸)`*•.¸ )
ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ ღ*ღ
avatar
Albani

Numri i postimeve : 703
Piket : 2418
Respekti : 100
Date e hyrjes : 12/05/2011
Vend ndodhja : Tirane

http://www.universalb.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi