identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Hacker sulmojnë Epson, vidhen informacionet e 350 mijë klientëve

Shko poshtë

Hacker sulmojnë Epson, vidhen informacionet e 350 mijë klientëve

Mesazh nga Jetmiri prej Mon Aug 22, 2011 10:47 am

SEUL – Epson bie në sulmin e hacker-ave. Nga divizioni korean i kompanisë janë vjedhur të dhëna mbi 350 mijë klient. Përvec emrave dhe adresave email, janë marrë numra telefoni dhe informacione mbi blerjet e bëra.

Ende nuk dihet nëse janë vjedhur apo jo edhe numrat e kartave të kreditit. Burime të brendshme të kompanisë kanë deklaruar se e kanë denoncuar rastin autoriteteve.

“Jemi duke hetuar dhe tentuar të kuptojmë origjinën e sulmit” – ka shpjeguar një funksionar i komisionit të komunikimeve të Koresë. Enti po përpilon një plan për sigurinë informatike, pas sulmeve të hacker-ave muajt e shkuar ndaj faqeve qeveritare dhe private.

Në fund të korrikut portali “Nate Internet” dhe faqja “Cyworld”, të dyja të kompanisë “Comms Sk”, u bënë viktima të vjedhjes së informacioneve të 35 milion përdoruesish. Sulmi më i madh i regjistruar ndonjëherë në vend, duket se ka ardhur nga Kina.

Në prill ka qenë radha e bankës me pjesëmarrje shtetërore, Nonghyup. Rrjeti i brendshëm i bankës u bllokua me pasoja të rënda për milion klient. Atë rast autoritetet ia hodhën fajin Koresë së Veriut, që shpesh kanë ndërmarr sulme të tilla edhe ndërmjet Kinës

Forumi Vizitor
Pavarsisht gjithckaje mos harro te buzeqeshesh sepse....... *C'do gje kalon me nje buzeqeshje*
avatar
Jetmiri
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 149
Piket : 848
Respekti : 17
Date e hyrjes : 24/01/2011
Mosha : 27
Vend ndodhja : Tirane

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi