identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)

Forumi Vizitor (874)

Albani (703)

Muslimanja (598)

emine (507)

Redi (338)

era (332)

iDa (167)

Visiana (151)

Jetmiri (149)

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16

Lëkurë njeriu antiplumb

Shko poshtë

Lëkurë njeriu antiplumb

Mesazh nga ujvara prej Thu Aug 18, 2011 10:16 am

Studiuesit kanë arritur të modifikojnë gjenetikisht dhitë për të prodhuar qumësht që përmban të njëjtën proteinë të mëndafshit të merimangës. Proteina nxirret nga qumështi dhe përdoret për prodhimin e materialeve 10 herë më të forta se celiku.

Produkti mund të bashkohet me lëkurën njerëzore, e cila do të jetë e aftë të ndalojë edhe plumbat.

Studiuesja Holandeze Jalila Essaidi, tha se projekti i mëndafshit të merimangës quhet “2,6g 329m/s”, pasi arrin të ndaloj një plumb pushke me atë peshë dhe shpejtësi.

Objektivi i studimit është të zëvendësohet keratina e lëkurës njerëzore me mëndafshin e merimangës.

Mëndafshi është përdorur në betejat e Gengihs Khan, i veshur nga kalorsat e tij ai bllokonte shigjetat, duke qenë se mëndafshi nuk shpohej. Imagjinoni një veshje mëndafshi merimange, e aftë të bllokojë plumbat.

Por studiuesit kanë guxuar më shumë, duke mos ndaluar në krijimin e një veshje antiplumb, por në ndryshimin e lëkurës së njeriut. Duke zvendësuar keratinën, proteina përgjegjëse për fortësinë e lëkurës njerëzore, me proteinën e mëndafshit të merimangës, lëkura e njeriut do arri të ndalojë plumbat.

Ndoshta një ditë do të jemi të gjithë Superman dhe plumbat do të bëjnë rikoshet mbi ne.

(a.h/BalkanWeb)
ujvara

Numri i postimeve : 8
Piket : 6
Respekti : 100
Date e hyrjes : 27/02/2011
Mosha : 33
Vend ndodhja : Kukes

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

Drejtat e ktij Forumit: