identifikimi

Harrova fjalkalimin

Postuesit Kryesore
Admin (1312)
 
Forumi Vizitor (874)
 
Albani (703)
 
Muslimanja (598)
 
emine (507)
 
Redi (338)
 
era (332)
 
iDa (167)
 
Visiana (151)
 
Jetmiri (149)
 

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Sondazh

Nese Shqiptareve te Maqedonise nuk u plotesohet kerksa e gjuhes shqipe cfare duhet bejne?

19% 19% [ 3 ]
81% 81% [ 13 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 16


Web-i dhe Google na dobësojnë kujtesën

Shko poshtë

Web-i dhe Google na dobësojnë kujtesën

Mesazh nga desara prej Fri Jul 15, 2011 9:46 pm

Google na bën budallenj ose më e pakta pa memorie duke dobësuar aftësitë tona natyrale për të mbajtur mend informacione.

Mundësia për të kërkuar online, për të gjetur në Google apo në motorë të tjerë kërkimi përgjigje të mënjëhershme për të gjitha pyetjet tona, na ka bërë dembel.

Tani është interneti dhe kompjuteri që janë bërë memoria jonë e jashtme që kujton për ne atë që kemi pushuar së memorizuari.

Përfundimin e ka bërë të ditur një kërkim në revistën “Science” nga Betsy Sparrow i Columbia University të New York.

Interneti shpjegon Sparrow është bërë për ne një bankë që memorizon informacione që ne mund t’i gjejmë kur duam pa e pasur të nevojshme t’i memorizojmë në tru.
Vendos ne Facebook

desara

Numri i postimeve : 2
Piket : 6
Respekti : 100
Date e hyrjes : 28/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi