identifikimi

Harrova fjalkalimin
 
Tema Fundit
» OKB: Miliona fëmijë refugjatë privohen nga shkollimi
Thu Sep 15, 2016 10:30 am nga Forumi Vizitor

» Vuçiq i tutet jostabilitetit në Ballkan
Thu Sep 15, 2016 10:29 am nga Forumi Vizitor

» De Biasi tregon si do ta mposhtë Spanjën
Thu Sep 15, 2016 10:27 am nga Forumi Vizitor

» Myftinia Puke shperndan mishin e kurbanit ne rrethin e Pukes
Thu Sep 15, 2016 10:25 am nga Forumi Vizitor

» Kreu i Bashkise Puke z.Gjonaj dorzon ne Myftini Vertetimin Hipotekor te Xhamise Puke
Thu Sep 15, 2016 10:25 am nga Forumi Vizitor

» Itali; Tërmet 6.2 ballë, dyshohet për 16 të vdekur
Wed Aug 24, 2016 9:36 am nga Albani

» FAKT SHKENCOR: PSE GOMARËT SHOHIN DJAJTË NDËRSA GJELAT E FUSHËS SHOHIN ENGJËJT?
Sat Aug 13, 2016 5:10 pm nga Forumi Vizitor

» Merr fund kriza politike në Maqedoni, zgjedhjet në 11 dhjetor
Fri Jul 29, 2016 7:53 pm nga Albani

» Papa Françesku viziton kampin e përqëndrimit të Auschwitz-it
Fri Jul 29, 2016 7:51 pm nga Albani

» Foto/Nuk do ta besoni kurrë sa vjeç është ky fëmijë
Fri Jul 29, 2016 7:48 pm nga Albani

» Francë, myslimanët në ceremoninë mortore të priftit që u vra nga ISIS
Fri Jul 29, 2016 10:16 am nga Albani

» Meta: Shqipërinë e kanë lënë pas konfliktet politike
Fri Jul 29, 2016 10:14 am nga Albani

» Clinton bën historinë si kandidatja e parë femër për president
Fri Jul 29, 2016 10:12 am nga Albani

» Turqia i kërkon Gjermanisë ekstradimin e përkrahësve të Gulenit
Fri Jul 29, 2016 10:10 am nga Albani

» “Trepça” do të prodhojë 1 milion tonë xehe në vit
Fri Jul 29, 2016 10:09 am nga Albani

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking Digg  Social bookmarking Delicious  Social bookmarking Reddit  Social bookmarking Stumbleupon  Social bookmarking Slashdot  Social bookmarking Furl  Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  Social bookmarking Blinklist  Social bookmarking Blogmarks  Social bookmarking Technorati  

Bookmark and share the address of ForumiVizitor on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Forumi Vizitor on your social bookmarking website

Reklama juaj ketu
Minarja misterioze në Afganistan (Foto)

Tue Jul 12, 2016 11:02 am nga Albani


Minarja ‘Jam’ në Afganistan admirohet nga shumë vetë për bukurinë e dhe dizajnin e saj kompleks. Kulla me një lartësi prej 64 metrash është edhe sot në gjendje të mirë, ndonëse është ndërtuar diku në shekullin XII ose XIII-të, duke përdorur tulla të pjekura.

Dekorimet e dhe mbishkrimet e ndërlikuara janë ende të dukshme. Vetëm kjo ishte e mjaftueshme për ta shpallur atë një Trashëgimi Botërore të UNESCO-s. Data e panjohur e ndërtimit të minares, e bën të paqartë funksionin e saj. Një mbishkrim vëren kur është ndërtuar minarja, por s’mund të lexohet me siguri.

Ne dimë vetëm se kulla është ndërtuar nga dinastia Ghorid në kulmin e lavdisë së saj, kur sundonte mbi territoret e Iranit Pakistanit, Afganistanit dhe Indisë së sotme. Teoria më intriguese në lidhje me minaren e Jam-it,është se ajo mund të ketë përkitur qytetit të humbur të Firozkohut.[ Më shumë ]

Komentet: 1

Falet Fiter Bajrami ne Puke.Myftiu fton besimtaret qe te shkembejne vizita

Wed Jul 06, 2016 8:59 am nga Forumi Vizitor


Qe ne oret e para te mengjesit qindra besimtare jane drejtuar xhamiave per te kryer faljen e namazit te Fiter 20160705_062628Bajramit.

Edhe kete vit Xhamia e qytetit te Pukes u mbush me besimtare per te kryer faljen e namazit te Bajramit. Ceremonia e festes ka filluar qe nga ora 04:30 per te vazhduar me faljen e namazit te Fiter Bajramit nga Myftiu i Pukes. Gjate hytbes se mbajtur nga Myftiu i Pukes Gezim Kopani nder te tjera tha:

“Kjo eshte dite e vecante per te gjithe myslimanet, dhe ne menyre te vecante per ato qe agjeruan Ramazanin dhe ishin te perkushtuar ndaj adhurimeve ndaj Allahut. Allahu xh.sh na ka zgjedhur qe sot te gjithe sebashku te festojme festen e Fiter Bajramit. Kjo eshte feste gezimi dhe bashkimi. Prandaj ju ftoj qe te shkembeni vizita tek njeri tjetri pasi jeta eshte e shkurter. Keto vizita do bej qe te respektojme dhe te duam me shume njeri-tjetrin.”

Edhe gjate ketij Bajrami Myftiu reagoi …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Myftiu i Pukes uron besimtaret me rastin e Fiter Bajramit

Mon Jul 04, 2016 1:47 pm nga Forumi Vizitor


Bismilahir Rahmanir Rahim13607966_10205141530978416_1196694177_n

Ne emer te Zotit. Meshiruesit . Meshireberesit.Te nderuar besimtare !

Ne keto momente, dite dhe nate te vecante kam kenaqesin qe nepermjet ketij mesazhi te uroj besimtaret mysliman te rrethit te Pukes agjerim te pranuar tek Allahu i Madheruar.

Sebashku perjetuam nje Ramazan te mbushur plot miresi dhe shprese. Ai mbushi zemrat tona me nijete dhe pune te vyera. U beme bashke ne ndihme te jetimeve, nevojçareve dhe u bashkuam ne tryezen vellazerore te iftarit.

Ne respekt te muajit Ramazan Zoti na dhuroi festen e Fiter Bajramit, prandaj ne kete nate Bajrami uroj te gjithe myslimanet e rrethit Puke dhe jo vetem Gezuar festen e Fiter Bajramit!

Qofshi cdo here ne rrugen e drejte dhe nen Miresine e Zotit te Gjithesise!

Mesazhi i urimit me rastin e Fiter Bajramit te Myftiut te Pukes

Gezim Kopani04 korrik

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Perfaqesues te Bashkesise Islame te Kosoves vizite ne Myftinine e Pukes

Mon Jul 04, 2016 1:45 pm nga Forumi Vizitor


Me date 28.06.2016 Myftiu i Pukes Gezim Kopani ka pritur nje vizite zyrtare perfaqesues te Bashkesise Islame te 20160628_195921Republikes se Kosoves Kasim Gerguri (drejtor i Finances ne BIK) dhe Anetarin e Kryesise se Bashkesise Islame te Kosoves ish Myftiun e Prishtines Bahri Sejdiu.

Myftiu i Pukes Gezim Kopani pasi i uroj per mireseardhjen ne qytetin e Pukes falenderoi perfaqesuesit e Bashkesise Islame te Kosoves te cilet vendosen te zhvillojne nje vizite zyrtare ne Myftinin e Pukes duke e quajtur si nje vizite te vecante dhe domethenese per Myftinine e Pukes.

Ndersa perfaqesuesi i BIK-ut Kasim Gerguri falenderoi Myftiun e Pukes Gezim Kopani per pritjen ku nder te tjera tha: “Kam nderin qe ne kete muaj te bekuar te Ramazanit tju uroj ju dhe gjithe myslimanet e Pukes per nje agjerim te pranuar dhe lutje te pranuara tek Allahu xh.sh.Njekohesisht ju percjellim pershendetjen e Kryemyftiut te Bashksise Islame te …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Si pritet muaji Ramazan?

Thu Jun 02, 2016 11:25 am nga Forumi Vizitor


Si duhet pritur muaji i shejte i Ramazanit?

Muaji  Ramazan eshte muaji me i zgjedhur qe Allahut xh.sh e ka bere Rahmet per myslimanet. Per kete  myslimanet duhet te perfitojne sa me shume nga miresit e Ramaznanit. Perfitimi i ketyre mireseve behen vetem me ibadet ndaj Allahut si; falja e namazeve, leximi i Kur’anit, tespihateve te ndryshme, sadkave, namazeve nafile, lutjeve te ndryshme pune te hajrit sic eshte shtrimi i iftare per ato qe skan mundesi etj.
Ai qe nuk fal namazin, qe nuk lexon Kur’anin duhet te filloj menjehere nga puka duke fal namazet si dhe duke lexuar Kur’anin me qellim qe muaji Ramazan ta gjej ne gjendje te larte shpirterore e jo ne gjendje negative. negative e kam fjalen se; “Si mundet te pres nje mysliman muajin Ramazan duke mos fal namazet, duke mos fol xhumate? Per me teper nese dikush perdor alkolin deri naten e Ramazanit dhe te nesermen vendos te agjeroje dhe kete e ben …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Çertifikohen nxenesit e nivelit te pare te Kur'anit Puke,Fushe Arrez dhe Iballe

Tue May 31, 2016 12:37 pm nga Forumi Vizitor


Sot, 29.05.2016 Shoqata Bashkesia Kultura Islame Puke me mbeshtetjen e shoqates V.H.K. Istanbul dhe te Myftinise Puke zhvilloi ne xhamin e qytetit te Pukes konkursin e Nivelit te Pare te nxenesve te Kur'anit Puke, Fushe Arrez dhe Iballe.


Ne fillim nxenesit zhvilluan testin me shkrim per te vazhduar me pas testin me goje. Ne komisionin vlersues ishte Myftiu i Pukes Gezim Kopani,N/Kryetari dhe Sekretari i shoqates B.K,I Puke H.Halit Ringaj dhe Afrim Laçi.
Pas perfundimit te testimeve dhe te konkurseve nxenesit shfaqen nje program festiv te pergatitur nga vet ato.
Aktivitetin e pershendeti Myftiu Gezim Kopani i cili tha: "Pergezoj te gjithe nxenesit te cilet sot moren pjese ne kete konkurs shume domethenes per ta. Uroj qe dituria e tyre islame te vije ne shtim dhe ata te nxene me deshire dhe zemer kete dituri. Falenderim i vecante shkon per prinderit te cilet …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

Përkujtohet 25 Vjetori i Riorganizimit të Myftinise së rrethit Pukë

Tue May 17, 2016 10:13 am nga Forumi Vizitor


Myftinia e rrethit Pukë në një ceremoni të veçantë ka përkujtuar në qytetin e Pukës 25 Vjetorin e Riorganizimit të Myftinisë së rrethit Pukë.

Aktiviteti u hap me Hymnin Kombëtar për të vijuar me Imam Ajdin Thaqi i cili këndoi disa versete nga Kur’ani i Madhëruar. Më pas Prof.Dr.Bajram Xhafa mbajti një kumtesë ku foli mbi rolin hoxhallarëve pukjanë në shërbim të Atdheut. Më pas prof.Xhemal Meçi mbajti një referat ku solli në kujtesë momente e Riorganizimit i Myftinisë Pukë për të vijuar me rezymen e dhjetë vjeçarit të fundit të Myftinisë Pukë të mbajtur nga Anëtari i Këshillit të Myftinisë Pukë Ylli Hadroj .

Pas disa ilahive emocionuese të kënduara nga Deniz Allajbeg dhe Ajdin Thaqi Myftiu i rrethit Pukë Gëzim Kopani përshëndeti takimin ku ndër të tjera tha: “Falenderoj Zotin e Madhëruar që na ka bërë të mundur arritjen e kësaj dite. Në emër të …

[ Më shumë ]

Komentet: 0

ForumiVizitor
Te nderuar vizitor! Forumi Vizitor ka nje staf i zgjedhur i cili cdo dite ben freskim te infromacioneve te ndryshme. Forumi Vizitor ka per qellim arritjen e nje standarti ne boten e Forumeve e cila eshte: "Forum edukativ, informativ, i pergjithshem, kulturore". Forumi Vizitor tashme ka arritur te hyje ne shume vende virtuale duke u bere keshtu nje nder adresat e klikuara. Me 15.08.2011 Forumi Vizitor gjate dites ka arritur te kete mbi 450 navigues. Cdo dite Forumi Vizitor vizitohett mbi 150 persona. Cdo informacion i hedhur ne Forumi Vizitor eshte i kontrolluar per saktesine e tij duke permendur edhe burimin e informacionit. Behuni edhe ju pjese e Forumi Vizitor! Ju mirepresim ne postimet tuaja! Stafi ju uron gjithe te mirat ne jeten tuaj! Faleminderit qe jeni pjese e faqes tone!
~
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Postuesit Kryesore
Admin (1332)
 
Forumi Vizitor (768)
 
Muslimanja (564)
 
emine (503)
 
Albani (498)
 
Redi (337)
 
era (254)
 
Jetmiri (149)
 
iDa (149)
 
Muslimane me Shpirt (122)
 

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 140 më Wed Nov 07, 2012 7:48 pm
.
Vizitor
Statistikat
Forumi ka 393 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Arben Malvataj

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 5662 artikuj v 4438 temat
Sondazh

Pse keqperfolet feja Islame?

 
 
 
 
 
 

Shiko rezultatin

September 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Calendar Calendar